Návrat k častému buzení x kojení. Co byste mi poradila?

Zodpovězené
11. dub 2022

Dobrý den,

četla jsem Vaši odpověď na noční kojení a že po roce by maminka měla postupně nastavit pravidla, nekojit na požádání, což mě vlastně mile překvapilo. Měla jsem výčitky, že své dítě rok a půl někdy odmítám, ale již jsem vyčerpaná a občas vzteklá.

Syn už spal hezky, kojila jsem 2x za noc, což pro mě bylo úplně v pohodě. Poslední týden opět přesně po 2 hodinách. Občas, když ho mám na prsu v noci, pociťuji už úplně odpor ke kojení. Chci spát. Když prso odmítnu, někdy si lehne na manžela a usne. Ode mě, pokud prso odmítnu, nechce hladit, pochovat. Vztekle kope nohama, brečí, křičí, a to vzbudí starší dítě. Nevyspaná celá rodina. Když se vyvzteká, většinou na manželovi usne. Ovšem za 2 hodiny vzhůru.

Prakticky teda fungujeme tak, že aby se manžel a první dítě vyspali, tak kojím, jak syn chce. Další noc, ale vyčerpaná a naštvaná, odmítám kojit co každé 2 hodiny. Takže asi zmatek pro dítě. Už jsem i jeden den pila šalvěj na zastavení laktace, rozhodnutá, že skončím úplně. Vím, že jej může momentálně něco trápit, může být spurt, ale vracet se opět k celonočnímu kojení je pro mě depresivní a po týdnu jsem už hotová. Přes den pije a jí hezky. O kojení přes den nejeví zájem. Kojení je z mé iniciativy, když cítím nateklá prsa. O kojení si řekne většinou až k večeru při únavě.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

vše je o komunikaci. Nedivte se, že se Vaše batole zlobí. Častější buzení může být reakce na nějakou změnu, větší pocit nejistoty a potřeba načerpat jej zpět v bezpečí prsa, mámy. Děti často potřebují prso, aby zvládly vypnout a usnout. Uvolnit mozek od neustálé činnosti, neustále učení. Máte jistě nějako usínací rituály, pokud ne, zaveďte - zde mohu odkázat na www.prosimspinkej.cz.

Sama vidíte, že kojení zde už není o jídle, zastavení laktace nezabere, dítě nepotřebuje pít, potřebuje sát, cítít Vaši vůni, Vaši kůži, potřebuje svůj pocit klidu.

Zkuste se zamyslet i nad svými pocity a rozhodně zde není prostor pro výčitky. Nevyspání je velký problém a každá maminka o tom ví své. Máte právo na své podráždění. Zkuste se sama zamyslet, co Vám vadí nejvíc. Co spát s miminkem a ať se kojí průběžně a ve spánku. Co zkusit naopak spát jinde než dítě a ať si zkusí spát kluci spolu nebo jiné nápady. Vy jako maminka musíte být fit, abyste se o mimi dokázala dobře a kvalitně postarat. A hlavně - mluvte o tom s miminkem - bez vzteku, bez výčitek, klidně, ale řekněte mu své pocity. Budete se tak učit komunikovat navzájem. Mimi potřebuje cítit přijetí svých pocitů, že je chápete, ale že je také třeba chápat Vaše pocity, na které máte právo.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová