Nesouměrná prsa vlivem kojení a těhotenství. Je ještě možnost, že se mi dají dokupy, nebo budu mít asymetrii pořád?

Zodpovězené
18. kvě 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli je ještě nějaká šance, že se mi prsa dají dohromady, aby byly stejná.

Kojila jsem dceru a ta chtěla jenom z levého prsa ,takže to pravé se postupně zmenšovalo, až tam nebylo žádné mléko.

Nyní jsem těhotná a od doby, co to vím, dceru nekojím (a bude mít 3 r.), bolelo mě to. Z pravého prsa se mléko jaksi rychle vytratilo a všimla jsem si, že se zmenšuje. Ovšem pravé prso vlivem hormonů a těhotenství, je nateklé, bolavé … a to pravé nějak nereaguje 😀 .

Je ještě možnost, že se mi dají dokupy, nebo budu mít asymetrii pořád?

Děkuji

Dobrý den,

to je velmi těžko říct. Každopádně zkuste po porodu opět kojit z obou prsou. Jedno je takříkajíc "rozběhnuté", funguje, žlázy jsou flexibilní, druhé nebylo používané a podle toho i tkáň a žlázy reagují. Po porodu příkládejte k oběma, levé bude jistě opět oblíbenější, protože z něj mléko lépe poteče. Proto naopak preferujte více to pravé, abyste v něm laktaci stimulovala.

Co do velikosti po ukončení kojení opravdu není možné nic predikovat, každé tělo je jiné, nicméně velmi pravděpodobně se velikosti obou prsou více přiblíží.

Držím palce a gratuluji k dlouhodobému kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová