Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Noční kojení. Jak s tím skončit?

Zodpovězené
10. led 2020

Dobrý den,

prosím o radu. Mám dceru 14m., od narození pouze kojenou, nikdy neměla UM, flašku, dudlík. Dcera kojení miluje a kdybych jí nabídla co hodinu, nikdy neodmítne. Do 11m. se kojila co hodinu, vyjma noci. Od 6.m. přikrmuju, ale moc jídlu nedá. Ráno sní max 80 g kaše, oběd 100 g, někdy ani to ne. Odpoledne jogurt 150 g a ovoce 150-200 g. Večeři opět moc nedá, většinou max 100 g. Kojím ráno, v poledne, po večeři, na usnutí ve 21 hod. a v noci většinou 6x.
Chtěla bych zrušit noční kojení. Jednak je to vysilující, jednak chceme druhé mimčo a já stále nemám ms, asi kvůli kojení.

Jak ji v noci odstavit?

Od narození spí se mnou v posteli, ale je to jen mé pohodlí. Kdyz ji nakojím, usne a můžu ji dát do postýlky, spí tam stejně jako u mě. Ale když kojím xkrát za noc, nechávám ji ležet u mě. Zkoušela jsem ji v noci uklidnit dudlíkem, lahví čaje, houpáním, konejšením, ale nic nezabírá, uspí ji zase jen prso.

Jde vůbec zrušit noční kojení bez celkového odstavení?

Kojit nechci přestat, jsou to jen naše intimní chvíle a moc si to užívám. Jsem ale mezi mlýnskými kameny - na jednu stranu se nechci vzdát kojení a na druhou toužíme po druhém miminku, ktere se nedaří, protože nemám ms, ovulaci a dle dr. nemám ani žádnou sliznici v děloze a případné otěhotnění je dle ní více než nepravděpodobné.

Prosím o názor. Mockrát děkuji.

Dobrý den,

podobně jako u předchozího dotazu, odstavení třeba i částečné je velmi složitá věc. Nejprve k faktům. I když odstavíte v noci, ms nemusí přijít a pokud přijde, ovulace nemusí být zcela důvěryhodná a spočitatelná, kojení sice není antikoncepce, ale s ovulaci dokáže ovlivnit.
Jsem zastánce dlouhodobého kojení s tím, že jakmile je dítě dostatečně zralé, je dobré dát kojení určitá pravidla - předně pravidlo "když se chceš nakojit, zeptej se a já to musím schválit nebo odmítnou a domluvíme se na řešení - např. odklad kojení. Obávám se však že 14 měsíců je poměrně brzy na podobné dohody, spíše tak od 18 měs. výše. Omezení nočního kojení je vůbec nejtěží, protože (jak jste sama zjistila) dítě nechce "něco" dudat, k něčemu se tulit, dítě chce to, co považuje za středobod svého života a světa - prso a mámu. To zná, to je pro něj jistota a bezpečí. Postupně, jakmile navykne na dohodu o kojení, je možné zkusit omezit i noční kojení, ale nečekejte, že to bude bez protestů. Noční kojení nelze ničím nahradit, nijak dítě neoblafnete. Můžete samozřejmě prostě udělat radikální rozhodnutí a přestat v noci kojit, bude to zcela jistě provázeno stresem na obou stranách, ale nakonec to dítě přijme, čekejte však velmi pravděpodobně více či méně proplakaných nocí. Osobně bych takový způsob nedoporučovala.
Na druhou stranu však chápu Vaši snahu o miminko a potom nezbývá, než zkoušet a sledovat, jak se omezování kojení bude vyvíjet. Povídejte si s dcerou o kojení, vysvětlujte, řekněte jí svou představu kojení a přání už nekojit v noci. Děti nám rozumí víc, než si myslíme.
Vím, že jsem Vám asi neposkytla radu, kterou byste chtěla slyšet, bohužel žádný univerzální a bezbolestný způsob odstavení (kromě tzv. samoodstavení) neexistuje.
Držím palce, aby vše dopadlo ke spokojenosti.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová