Otlačené zoubky (praskliny) v dvorci. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
8. čer 2020

Dobrý den,

prosím o radu. Dcerka má rok, kojím už jen odpoledne před spaním, večer a cca 2-3x v noci, ale přibližně před měsícem a půl, co jí začaly růst vrchní zoubky je kojení dost nepříjemné. Nejdříve jsem cítila spíš jen takový tlak zoubků na dvorec, ale postupně si tam dcera doslova udělala dírky (praskliny). Na pravém prsu mám tři, tak jak má horní zuby, špatně se to hojí, mažu Puralenem, občas Bepathenem, zkoušela jsem i měsíčkovou mast, ale sotva se ranky stihnout stáhnout, začít hojit, zase se to kojením rozjitří.
Přisátá je správně, vždy saje, nedudle, už jsem zkoušela měnit polohy, dokonce až krkolomné, ale stejně to nepomohlo. Řekla bych, že ji tam ty zuby prostě překáží a už nevím jak, co upravit. Okolí mi říká přestat kojit, mě se ale zatím nechce, ale myšlenky už na to mám, protože kojení s tím bolavým prsem je teda fest nepříjemné, neužívám si to, kroutím se jak had. Ještě mě napadlo zkusit kloboučky, ale s nimi nemám vůbec zkušenost, od první chvíle nám kojení krásně šlo, jen teď ty zuby nám to hatí...

Děkuji

Dobrý den,

toto je velmi zajímavý problém. Zoubky zpravidla nepředstavují nějak zásadní problém, jinými slovy, děti se běžně kojí s plnou pusou zubů a nijak to mamince nevadí. Někdy bývá potíž na začátku, když se zoubky objeví a dítě si zvyká na novinku v pusince, zkouší, co to umí, zkouší, k čemu ty nové věci v puse jsou. Může dojít ke kousnutí, ale většinou, když maminka naznačí, že takto to nepůjde, dítě najde jinou cestu k přisátí a kojení nebolí. Kloboučky nejsou řešením, neslouží k ochraně (ačkoli je tak maminky občas používají), ale spíš v případě vpáčených bradavek.
Obávám se, že nezbyde než zkoušet dál, hledat, povídat si s dítětem o tom, že Vás to bolí, ukazovat kde a zkusit najít Vaši vlastní cestu.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová