Po týdnu kojení mě bolí bradavky. Je to normální?

Zodpovězené
21. pro 2018

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli je normální, že po týdnu kojení strašně bolí? Mám růžové suché/popraskané bradavky. Jeden prs mi začal jakoby tvrdnout, i když se mi zdá, že se to trochu zlepšilo. Z obou mi přes noc dost teče a já už si nevím rady.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

mírná bolest a podráždění bradavek je při častém poporodním kojení normální. To, co popisujete, je však již více, než běžné podráždění.

Takto na dálku je velmi těžké posoudit stav a najít příčinu. Nejčastější poporodní komplikací je zranení bradavky následkem chybného přisátí miminka (tzv. ragáda). Je nutné začít miminko přikládat a přisávat správně, ideální je, pokud se přisaje samo v tzv. savčí poloze. Zároveň doporučuji používat hojivé krémy např. Purelan, Bepanthen nebo kokosový olej. Při silném rozbolavění jsou velmi vhodné gelové náplasti.

Další možnou komplikací může být kvasinková infekce (pálení a svědění bradavek, loupání a bílý povlak). Pak doporučuji Citrovital nebo Canesten. Bradavky je nutné udržovat v suchu (pozor na vlhké teplo). Ideální by bylo najít si v okolí dobrou LP případně zajít k lékaři.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová