Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Po týdnu kojení mě bolí bradavky. Je to normální?

Zodpovězené
21. pro 2018

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli je normální, že po týdnu kojení strašně bolí? Mám růžové suché/popraskané bradavky. Jeden prs mi začal jakoby tvrdnout, i když se mi zdá, že se to trochu zlepšilo. Z obou mi přes noc dost teče a já už si nevím rady.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

mírná bolest a podráždění bradavek je při častém poporodním kojení normální. To, co popisujete, je však již více, než běžné podráždění.

Takto na dálku je velmi těžké posoudit stav a najít příčinu. Nejčastější poporodní komplikací je zranení bradavky následkem chybného přisátí miminka (tzv. ragáda). Je nutné začít miminko přikládat a přisávat správně, ideální je, pokud se přisaje samo v tzv. savčí poloze. Zároveň doporučuji používat hojivé krémy např. Purelan, Bepanthen nebo kokosový olej. Při silném rozbolavění jsou velmi vhodné gelové náplasti.

Další možnou komplikací může být kvasinková infekce (pálení a svědění bradavek, loupání a bílý povlak). Pak doporučuji Citrovital nebo Canesten. Bradavky je nutné udržovat v suchu (pozor na vlhké teplo). Ideální by bylo najít si v okolí dobrou LP případně zajít k lékaři.

Držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová