Slabý pitný režim 8měsíčního dítěte. Jak to řešit?

Zodpovězené
25. bře 2020

Dobrý den,

můj 8měsíční syn málo pije, cca 100 ml za den. Je přikrmován, ale prs už chce jen večer. Ale pouze 2-3x a mám pocit, že pouze cucne pár minut a spí dál, proto mám už i méně mléka. UM z láhve také nechce.

Musím mu zvýšit příjem tekutin?

Zkoušela jsem z láhve, s náustkem, ze šálku, lžičkou a stříkačkou. Vždy to mělo jen krátkodobý úspěch.

Jak ho naučím víc pít?

Mám zkoušet různé alternativy najednou nebo setrvat při jedné?

Která alternativa je nejlepší?

Pediatrička mi řekla, že když nebude pít, tak bude mít ledvinové kameny.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

myslím, že si nemusíte dělat tak vážné starosti, k podobnému odmítání dochází poměrně často. Příkrmy stále obsahují poměrně dost vody, a dítě je kojeno (i když již málo). Sledujte pomočené pleny, pokud čůrá, je to v pořádku. Měl by mít pomočeno min 6 plen. Nabízejte vodu, ideálně v obyčejném hrnečku, panákovce nebo hrnečku s pítkem (každopádně takovým, který teče, aby se syn naučil pít - ne sát), časem se to podaří, jen vytrvejte. Dejte mu hrneček do vany při koupání apod. na hraní. Hrajte hru napiju se já a poté se napiješ ty a obráceně.
Jako větší problém vidím poměrně málo kojení. Zkuste trochu omezit příkrmy (nevím, kolik chodů máte zavedeno, ale stačí cca tři). Dále nabízejte prso i během dne před spaním a po spaní atd. Dobré by bylo několik společných nocí a kojení v noci, jinak je možné, že laktace brzy klesne natolik, že se dítě odstaví, což by byla škoda.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová