Strach z nákazy. Může se bakterie dostat přes mléko k miminku?

Zodpovězené
31. říj 2023

Dobrý den,

každým dnem mohu porodit. V těhotenství se nejvíce bojím listerie, abych se nenakazila, takže omezuji i ty potraviny, které bych mohla, ale raději je nejím, co kdyby... Úzkostlivě dodržuji hygienu.

Moje otázka je, zda když začnu po porodu jíst zase normálně, jak jsem byla zvyklá, tak zda nemohu miminko ohrozit. Myslím tím hlavně při kojení...

Bakterie by se přeci mohla dostat přes mléko k miminku...

Jaký je Váš názor a co byste mi doporučila?

Předem děkuji za odpověď.

Lenka

Dobrý den,

listerióza se mateřským mlékem nepřenáší. Může však zkomplikovat možnost kojení tím, že můžete být hospitalizována a možnost non stop péče o miminko nemusí být dostupná.
Jinak se nemusíte ohledně stravy výrazně stresovat, věnuji se zde stravě při kojení poměrně často, zkuste pročíst odpovědi na obdobné dotazy. Jezte zdravě, pestře, vyváženě a řiďte se miminkem.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová