Třítýdenní dítě odmítá kojení po nástřihu uzdičky. Je šance, že se to zlepší?

Zodpovězené
27. zář 2021

Dobrý den,

mám třítýdenní syna a laktační poradkyně nám doporučila nástřih uzdičky. Včera jsme byli na zákroku, kde mu střihli horní i dolní.
Kojení nám předtím jakž takž šlo, přisál se docela pěkně a také něco vypil. Plus jsem dokrmovala z láhve odstříkaným mlékem. Bylo mi řečeno, že nástřih pomůže plnému kojení.

Od nástřihu se však absolutně nechce, resp. neumí přisát. Na prsu jen slintá, hrozně pláče a vřeští. Ani bezprostředně potom se vůbec nepřisál. Nepotáhne si dokonce ani z cívky na prsu.

Stále ho přikládám a nic. Jen se rozčiluje.

Je šance, že se to zlepší?

Jaké jsou Vaše rady?

Nástřih spodní uzdičky se mi zdá být dost hluboký.

Nemůže být problém v tomto?

Děkuji

Dobrý den,

omlouvám se za zpožděnou odpověď. Osobně nejsem zastánce stříhání uzdičky za každou cenu. V praxi jsem se s uzdičkou, která opravdu velmi limituje kojení, setkala jen výjimečně. Poslední dobou je to však "moderní" a mnoho LP se na uzdičku zaměřuje. Já tuto zkušenost nemám a naopak považuji zákrok pro mimiko za nepříjemný a mnohdy zbytečný. Možná jí v tomto případě přinesl více štěstí než užitku. V pusince se změnil původní pocit - možná je jazýček pohyblivější, ale evidentně zásah kojení neusnadnil. Naopak zákrok mohl být bolestivý a miminko si odneslo nepříjemný pocit v ústech. Ústa jsou pro miminko v prvních dnech a týdnech velmi silný zdroj pocitů - kojení, mléko, chuť, teplo. Najednou bolest, nepříjemnost, stres.

Má miminko sací reflex? - Saje prst, když jej dáte do úst bříškem nahoru?
Pokud ano, zkuste dokrmovat cévkou po prstu - viz. www.infookojeni.net

Zkuste opět tzv. samopřisátí - miminko kůže na kůži položte na sebe a ať se zkouší přisát samo v savčí poloze - viz. www.prirozenekojeni.cz

Pokud by se nedařilo, stále je šance, nicméně bylo by třeba kojení vidět. Zkuste LP z www.prirozenekojeni.cz

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová