Ukončení kojení. Nebude chybět mléčná složka? Je potřeba zařadit UM?

Zodpovězené
29. říj 2021

Dobrý den,

stále kojím 20měsíční batole (pouze večer před spaním). Kojení je už značně nepříjemné a dokonce už nepoznám, jestli pije nebo pouze dudlá.

Když ukončím kojení, nebude synovi ve stravě chybět mléčná složka (odmítá veškeré mléčné výrobky)?

Nebo bude vhodnější pokračovat v tom jednom kojení před spaním?

Je potřeba v tomto věku ještě zařadit umělé mléko v případě ukončení kojení?

Děkuji

Dobrý den,

strava cca dvouletého dítěte by měla být pestrá a obsahovat stále poměrně velké množství bílkovin. Pokud dítě není kojeno nebo krmeno umělým mlékem, je třeba do jídelníčku bílkoviny dodat ve stravě. Bíkoviny nejsou jen v mléčných výrobcích, ale především v mase, vejcích, luštěninách, oříšcích (v tomto věku mleté či drcené), semínkách apod. Pokud dokážete poskytout dítěti tyto potraviny, pak není třeba zařadit UM.Pokud ne, nezbude po odstavení než UM zařadit.
Pokud syn odmítá mléčné výrobky, neznamená to, že je nemáte nabízet, jídlo je zkátka jídlo, máme určité preference, ale ty se časem mohou měnit. Důležité je, abyse je jedla Vy a zbytek rodiny, dítě se učí příkladem. Pokud něco nechce, nevadí, ale nic jiného nebude a samozřejmě žádné křupky, piškoty, sušenky, ovocné taštičky mezi jídly. Hlad je nejlepší kuchař. 🙂

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová