Ukončení kojení z důvodu častého buzení

Zodpovězené
14. led 2019

Ahoj,

chtěla bych se vás zeptat na ukončení kojení. Dceři je 14 měsíců, kojená už je jen na usínání, takže max 1 za den. Někdy usne v kočárku nebo v autě a večer a v noci. Ale v noci se mi už budí tak často, spí s námi v posteli, že se nevyspíme nikdo, ani my ani ona. Dokáže dudlat hodinu i déle a mě už to hrozně bolí, do toho mě štípe prstíky a řekla jsem si, že už to nevydržím a pro obě bude lepší už kojení ukončit a doufám, jak mi každý říká, že pak začne spát klidně celou noc.

Včera večer, když jsem tam v 10h byla už po čtvrté, jsem řekla dost a prso jsem nedala, samozřejmě brečela a i když mi to trhalo srdce, přetrpěly jsme noc. Usnula vždycky na rukách a pak spala na mě. Ale zajímá mě, jestli prso už nedat vůbec anebo přes den jí dát cucnout, mléko mám. Nicméně bojím se, že o to to bude delší doba, než si odvykne...

Děkuji moc za rady. 😊

Dobrý den.

To je velmi těžká rada. Vzhledem k tomu, že přes den je miminko už téměř nekojeno, patrně si ten zázrak kontaktu kojení vybírá v noci. Kojení po 1 roce je však z mého pohledu LP stále velmi důležité, především pro tvorbu imunitního systému. Dlouhodobé kojení je zdravé i pro Vás, ačkoli chápu, že při nevyspání a dlouhodobé únavě to tak asi necítíte.

Zkuste kojit i přes den, začít se domlouvat s miminkem kdy se bude kojit tak, abyste i Vy souhlasila. Po prvním roce už to občas je možné, ačkoli děti samozřejmě občas protestují. Zkuste popřemýšlet, zda noční kojení není jen způsob, který Vaší dceři pomáhá usnout a zkuste jí pomoci jinak (inspiraci najdete na www.prosimspinkej.cz ).

Vzít však dceři to, co bezpodmínečně miluje, přináší jí pocit bezpečí a lásky doporučit nemůžu. Zkuste se na problém podívat z jiného úhlu - sice budete spát (možná) celou noc, ale ty ručičky, které Vás objímají a tělíčko, které se k Vám tiskne a mlaská už nidky nezažijete 🙂. Navíc celonoční spaní není po odstavení zdaleka jisté.

Držím palce, ať se Vám podaří situaci zdárně vyřešit.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová