Problémové spaní ročního dítěte. Prosím, máte radu?

veronikanel
27. srp 2019

Krásný večer všem.
Sama nechápu, že se jdu takhle "blbě" ptát, ale když je člověk zoufalý... Znáte to😔

Mám syna, nedávno mu byl rok. Stále kojený, ale samozřejmě normálně baští.

Už pár dní ale nevím, co je spánek. Večer se vykoupe, nabaští a u prsa usne. Po hodině se vzbudí a řve. Znovu dostane mléko a znovu, i když už obtížněji usne. A takto se cca od 20h do 01h vzbudí třeba 7x.
V noci to pokračuje,ale už s delšími intervaly(průměr 2x). Ráno vstává 6-7h.
Hladový být nemůže. A asi ani není. Vyžaduje prostě tělesný kontakt. Jak je na ruce, spal by pořád
Se mnou v posteli ale spát nemůže neb je to pro něj nebezpečné - postel je v prostřed místnosti a opravdu ji nelze nijak zabezpečit (kolem ní je místo sotva na chůzi). Jsem už vyčerpaná. A to tak, že dnes jsem usnula u ranního kojení a vzbudila mě rána - syn spadl z postele 😔Hrozně si to vyčítám a hledám cokoliv jak ho naučit spát delší dobu. Dokonce jsme dnes koupili sirup na lepší usínání a je k prdu. Je 21.50h a zatím spal jen půl hodiny, od 20.15h už byl vzhůru 2x...
PROSÍM - pokud víte o čem mluvím a máte zkušenosti, sem s nimi 😔Já tohle neznám, obě předchozí děti spaly hezky... Děkuji 🌹

kuttu
27. srp 2019

@veronikanel Mam rocni dceru,od narození spani děs a hruza,taky uz melu z posledniho
..z tech 365 noci jich bylo klidnych tak 20,z toho 2 noci spala celou noc...a tim to konci,za noc koj8m 2 x az 3 x,resp.u tohp jedineho usne,stava se mi,ze i ve 3 hodiny chce uz prostě vstávat.Usina az kolem 21 hodiny,velmi zalezi na 1.vzbuzeni...tj.mezi 1 a 2 hodinou,od 3 do 5 se budi co 15 minut s pláčem,musim polozit,dat dudel a rict,ze taťka jeste spi,tak at spinka taky...z tehle noci na prd je pak protivna a unavena cely den,rano vstava mezi 6 a 7 hodinou a v 9 uz se zase smudla a chce spat...stve me to,nemůžu nikam jit,neustale resim jen jeji spani...nejvic me stvou reci nasich maminek...to me uz deti spaly celou noc...no nevěřím...taky bych rada nějakou radu....u me v posteli se stejne budí a pláče

veronikanel
autor
27. srp 2019

@kuttu Ano, přesně jak u nás... 9-10h už chce spát, ale spí jen půl hodiny. A celý den je nesnesitelný. Jak ho nemám na ruce, řve... Někdy ho sourozenci zabaví, ale taky ne na dlouho 😔

filigranologie
27. srp 2019

@veronikanel mame to podobne, jen uz bude mit 18m. Kolikrat se v noci budi uz ani nepocitam. Zachranuje me jen spolecne spani, dam prso a spim dal. Presun do postylky ho vzdycky budil (a me taky..). Neslo by to nejak vymyslet? Delaji se zabrany, co se namontuji na postel a nesebere to misto v ulicce. Nebo treba docasne "zrusit" postel a spat na matraci na zemi?

antoinet
27. srp 2019

Ja jsem dve deti v roce odstavovala a do par dni se prestaly budit. Dulezite je kojeni nenahrazovat jinym mlekem, cajem apod., jen kdyztak vodu. Jestli uz hezky papa, bez kojeni to zvladne a vsichni si odpocinete.

veronikanel
autor
27. srp 2019

@filigranologie Máme fakt pitomě řešenou ložnici, na zemi to nejde, není místo 😔I když možná lepší noc namáčklá než nic... O zábraně vím, ale jak se probere, odchází a aby nespadl či neseskočil, musela by mít tak metr. Pospávání u kojení také byla má záchrana... Ale jak jsem psala, až do dneška kdy já spala a on ne, bác a byl na zemi😔
Nechat ho řvát nemůžu, v domě jsou další 4 děti a 2 dospělí 😔Nevím zda nezkusit centrum spánku v Motole. Nevím co se děje, nemocný není, zuby nelezou, hlad nemá... 😔

verionka
27. srp 2019

Měla jsem to úplně stejně a pomohlo až to, když jsem v roce a půl přestala kojit. To se pak budil až cca ve 4 ráno poprvé, dostal Sunar a spal ještě dvě hodiny. Po čase ale i ten Sunar začal chtít třeba už od půlnoci, tak jsem mu přestala dávat i ten a spí konečně až do rána... respektive stále se někdy vzbudí, ale stačí, že si lehnu vedle něj, dá mi ruku a spí dál...

veronikanel
autor
27. srp 2019

@antoinet Papká už vše a s chutí. Jenže to prso vyžaduje. Přes den už moc ne, sem tam na pití a pořádně jen než jde spát, ale večer a v noci tahá stále vše 😔 Mám děti sice tři, ale kojím poprvé. Byla jsem na sebe tak hrdá, že to dávám tak dlouho, ale o odstavení jsem už také přemýšlela 😔😔😔

filigranologie
27. srp 2019

@antoinet to je super, ze vam to pomohlo, ale bohuzel casto odstav spani nezlepsi. Ja teda nehodlam riskovat, ze se pripravim o uspavaci prostredek a budu muset vstat z postele treba kazdych 30min :D
Pro zakladatelku jsem jeste chtela zminit, ze me uklidnuji prispevky od prosimspinkej na instagramu. Je to spankova antropolozka. Vydala i knizku S laskou o detskem spanku.

holka_zelenooka
27. srp 2019

Doporucuju na Instagramu paní @prosimspinkej, spánková antropoložka, klidně jí pošli dotaz. Zrovna dnes dávala příspěvek, jak se v jednom roce muže měnit vnímání, jak vývoj těla může ovlivňovat...ona je tedy zastánkyně společného spaní, pokud by ti to nevadilo z principu, je škoda, ze nemůžeš technicky...myslím, ze miminku začala víc chybět ta noční blízkost a bezpečí...my spíme na futonu: tenká tatami a na to kvalitní matrace...nejlepší spaní i na záda....

kuttu
27. srp 2019

@holka_zelenooka U nas spolecne spani funguje jen kdyz je nemocna,spaly jsme spolu kdyz byla uplne malinka,ale budila se uplne strasne,ma rada svuj prostor,kazde moje otoceni byla vzhuru,porad jsem s ni musela soupat,byla tak na me nalepena,ze jsem ve finale nespala vubec,nemohla jsem v noci ani na zachod....jsem uz fakt vyrizena,noc kdyz e vzbudi 2 x je nadhera....nemam pres den energii na nic,kdyby se tak dalo spat na prochazce s kočárkem...😴

aurelie34
27. srp 2019

@veronikanel u nás odstavení nepomohlo. Syna jsem kojila do 20 měsíců s tim že se budí už od narození co hodinu až dvě. Nikdy nespal více jak 3 hodiny v kuse. Teď je mu 2 roky a bez prsa je 4 měsíce a budí se stejně 4 krát az 5 krát za noc. A to s námi spí od narozeni v posteli a kontaktu má až až. Holt jsou nekwe děti nespavci. Teď čekám druhé tak se modlím aby lépe spalo jinak mě asi už odvezou.

veronikanel
autor
27. srp 2019

@holka_zelenooka On spinká od narození zvláštně. V noci se budil po porodu jen jednou, dokonce jsem ho v zájmu laktace musela budit, aby se najedl než jsem šla spát. Přes den ale nespal víc než 3x30min...od 17h do 22h nespal vůbec. Pak se to časem upravilo a spal od cca 20h do 7h s tím, že se vzbudl kolem 1h a ve 4h.Spanek přes den trvá. Déle jak hodinu přes den nespí a hodina je spíš výjimka.
To co je teď trvá pár dní. Nevím zda je to nějaká etapa, nějaká fáze života, ale když mi dnes chlap řekl, že vezme syny ráno na návštěvu k babičce abych si přispala, rozbrečela jsem se😔
Spaní s ním by mi nevadilo. Ale právě že to nejde moc zrealizovat. V dětském pokoji a v ložnici místo není a v obýváku spí staří psi.

martt
27. srp 2019

@veronikanel Náš mladší syn měl také takové výkyvy spani. A mne hodně pomohlo uspavat v kočarku. A pak jsme pridelali na postýlku kolečka a kdyz se začal budit, a vedela jsem, že hlad nema tak jsem ho trochu povozila s postýlkou a spal dal. Ale je pravda, že jsem postýlku měla vedle sebe u postele, abych nemusela k němu v noci stávat.

ellias
27. srp 2019

Mě teda taky pomohl odstav, malá se odstavila sama na 9 měsících, a hlavně přesunutí do vlastního pokojíčku 😊 předtím byla schopná cucat celou noc a stačilo se trochu pohnout a byla vzhůru 🤦🏼‍♀️Teď spí kolem 8-9 hodin v kuse (momentálně jí rostou naráz všechny špičáky, ale i tak je vzhůru max 2x a stačí dát napít a spí dál) a to spí i 3 hodiny denně

veronikanel
autor
27. srp 2019

@ellias Jo, to jsme měli před timto obdobím... Spal, vzbudil se, napil a už u prsa byl total tuhej...

chiara75
27. srp 2019
Uživatel chiara75 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od chiara75.

Dej si matraci na zem. Znám to taky, i když to má trochu jiný průběh. Zkus nosítko, mohl by usnout hlouběji.

kata267
28. srp 2019

@veronikanel necetla jsem vsechny reakce jen chci rict, ze odstaveni nemusi znamenat ze bude spat lip...ja takhle odstavila v roce malou (nebo se skoro vlastne odstavila sama) a spanek se ji rozhodne nezlepsil, ted ma 20mesicu, spi vecer od cca 9ti do pulnoci a pak do rana vstavam snad co pul hodiny nekdy I casteji furt se budi a rano vstava pred 6 🙈 nekdy mi prijde ze ani za celou noc poradne neusnu

balogis
28. srp 2019

Znám to,nám pomohly Bachovy esence ,ne že by problém úplně zmizel ale vstávám k němu jednou za noc

terezuka
28. srp 2019

@veronikanel Pokud potrebuje kontakt, odstav nemusi pomoct, naopak, uciti jeste vic nejistoty a tim vic na vas bude viset. Spis nez menit dite a jeho potreby bych resila spolecne spani. Pokud zabranu nezvladnete udelat vlastnimi silami, zajdete za truhlarem, stluce ji za par kacek. Pripadne prirazte detskou postylku k posteli a vyuzijte ji jako zabranu. Otocte postel tak, aby jeden kraj byl u steny. Otocte skrin a postavte ji k posteli. Moznosti je mnoho, kdyz je vule.

v_erunka
28. srp 2019

U nas tohle caste buzeni skoncilo s ukoncenim kojeni. V 11 mesicich uz prestala mleko chtit. A neucila jsem ji na nocni piti um. Mela u postele jen hrnecek s vodou. Pak se uz budila treba jen dvakrat. Jednou kolem pulnoci a pak kolem ctvrte a to jsem si k ni chodila lehnout. Spat celou noc zacala az nekdy na roce a pul.

babanci
28. srp 2019

Mě takhle špatně spala poslední dcera. I když spát s ní na jedné posteli byl očistec pro mě, potřebuju svůj prostor, obětovala jsem se. Nechali jsme udělat takovou nástavbu naší postele u truhláře, takovou menší postel z jedné strany uzavřenou, přiraženou k naší. Tak jsme pak spali do jejích skoro dvou let. Pak se přestěhovala do svého pokojíčku, do postýlky ve tvaru kočky. Na tu jsme jí utáhli, ta se jí líbila. Ještěže máme šikovného truhláře. 🙂 A taky vyžadovala úplné zatemnění, tak to taky zkus.

zmrzlinka
28. srp 2019

Podle mně mu lezou zuby....

kittyy17
28. srp 2019

@veronikanel možná ho trápí zuby. Dej mu na noc nurofen, a uvidíš jestli to pomůže. Pokud to nezabere, pak ho nic nebolí a důvod je jinde...

simone5
28. srp 2019

Snažím se pochopit tu vaši postel. Ona je tak malá, že nemůže spát mezi tebou a manželem nebo v čem je problém? U nás taky syn začal spát celou noc, až když se odstavil (sám), ale to bylo tak v roce a půl a pak už jsem kojení ničím nenahrazovala. Navíc o to ani neměl zájem. Teď je ale potřeba, aby ses vyspala. Já bych v prvé řadě zkusila nějaké společné spaní a uvidíš, co to udělá. Třeba odjet na chatu nebo k rodičů, prostě kdekoli, kde to půjde a pokud se mu zlepší spaní, tak pak bych vymýšlela řešení tímhle způsobem. Osobně si ale myslím, že mu nic není, prostě je kontaktní dítě, to se občas stává. Náš syn je taky takový a věř mi, že jsem ho to nenaučila, protože po spaní s dítětem v posteli jsem nikdy netoužila. ;)

monny3
28. srp 2019

Nevím, jestli ti to pomůže, ale je to u kojených dětí ZCELA NORMÁLNÍ. Většina kojených dětí, které znám, se kolem 1 roku začala budit v noci na kojení mnohem častěji, může to být hromadou důvodů (fyzická nepohoda - zuby, zpracovávání fyzických zážitků - rozvoj hrubé motoriky a chůze, nové zážitky psychické atd.), prostě v tomto období intenzivněji vyhledávají tu jistotu, kterou pro ně matka a kojení představuje. Jak sama víš, ideálně to řeší společné spaní, my máme postel 160 cm, ani z jedné strany není u zdi, na obou stranách proto máme zábrany. Syn není sebevrah, aby se z postele vrhal, nemá ani důvod se tak moc vzbudit, zamrčí nebo si prostě řekne o mléko, pocucá si a zase spí. Kolem těch 1.narozenin to bylo třeba 20x za noc. Teď bude mít rok a 3/4 a od půlnoci spí klidně v kuse do 7 ráno, kdy má jistotu, že se zase může dle libosti kojit, stále spíme spolu, ale prostě ho to noční kojení přešlo. Někdo to časté buzení (nedej bože vstávání, pokud nespí s dítětem) kolem toho 1 roku nevydrží a radši utne kojení, někomu se podaří utnout jen noční a kojit dále přes den, někdo s tím musí seknout úplně. Záleží na tobě, kolik tomu kojení chceš "obětovat" a jak jsi schopná fungovat potom během dne nejen s tímto malým ale i s ostatními dětmi. Pokud je to na úkor tvé mateřské role a jsi potom opravdu nevyspaná a nevrlá na sebe i na děti, pak je asi menší zlo skončit s kojením (zkusit ukončit to v noci a nechat přes den, v horším případě skončit úplně) než sice za každou cenu kojit a dávat dítěti to, co instinktivně potřebuje a chce, ale být potom přes den máma "na baterky".

areh
28. srp 2019

Nečetla jsem všechny komentáře, ale jakmile jsem syna přestala v noci kojit (bylo mu asi 16m), tak asi do týdne spal celou noc! (fakt zázrak :D). Ale první, co mě napadlo byly zuby, to se syn vždycky budil často a s hysterickým pláčem.

hani1234
28. srp 2019

Starší dcera spala příšerně skoro do 20 měsíců, ale já ji kojila snad 15x za noc. Byla jsem už strašně vyčerpaná, přestala jsem kojit a do mesice se to usadilo a začala spát celou noc, třeba s jednou přestávkou na vodu 😊

prejeta_zaba
28. srp 2019

Nečetla jsem celé, skončila jsem u centra spánku v Motole. Prosímtě, to snad ne. 😅 Neznám nikoho, komu by to děti nedělaly a fakt s tím nejezdí celá Morava do Motola. 😅 Respektive děti spí těm, co měli "koule" na to nechat je důsledně vyřvat, těm spí celé noci klidně od 4 měsíců, ale to mi už hraničí s týráním. Mě to teda dělají obě děti a divím se, že se tomu ještě vůbec někdo diví. Musíš si to prostě udělat tak, aby ses aspoň nějak vyspala, nevím jaks to dělala do teď, to rok nespíš? Tak si lehni do jiné místnosti, když ložnice je nereálná. To bych asi radši spala relativně v klidu s dítětem u prsa třeba někde na matraci než se budit 20x za noc . Však je to otázka pár měsíců. 🤷 Nebo už odstav, to by se mělo dost zlepšit.

veronikanel
autor
2. zář 2019

@simone5 Kdepak, postel je velká. Jenže jak jsem unavená, prostě mě neprobere naplno ani kojení a on pak vesele leze po posteli a spadne😔A s chlapem to ani nehne... S nim je to kapitola sama o sobě, takže prostě raději jako kdybych byla sama - v tomto tématu zde.
Ale zatím je klid. Vzala jsem syna do obýváku i s postýlkou, já spím na gauči a budí se jednou. Nechápu... Je pravda, že jsme tak spali první půl rok, možná je prostě tedy zvyklý tam 🤷‍♀️

veronikanel
autor
2. zář 2019

@prejeta_zaba
Ten Motol byl spíše z důvodu, že opravdu od narození spí špatně. Resp. v noci spal krásně, ale přes den skoro vůbec.
Ne, rok to není. Jak jsem psala výše, tohle strašné vstávání trvá pár dní. Samozřejmě nepočítám když mu lezou zuby nebo je marod, to je pak jasný.
Teď jsme sami v obýváku a je to celkem ok. Dokonce mě i napadlo - tady jsme spali od narození. A mám v obýváku i psy. Možná je to blbost, ale nenapadá mě nic jiného než oni co je jinak než v pokojíku(i když jsem spala v dětském, budil se pořád). Možná tedy, že je nějak zvyklý na ně. Spí na zemi u jeho postýlky 🤷‍♀️Asi už magořím😅