Zavádění prvních příkrmů a odbourání umělého mléka ze stravy.

Zodpovězené
18. pro 2018

Dobrý den,

dcera bude mít 6 měsíců za 14 dní, ale s příkrmy jsem se rozhodla začít už příští týden. Dcera už mi sahá do talíře, dívá se jak jím, navíc bude manžel doma, může mi pomoct v prvních dnech přikrmování. Mimochodem sestra naší pediatričky nám řekla, ať začneme už od 4m, neboť je dcera od druhého měsíce přikrmována ráno a večer UM nebo občas odstříkaným MM (50 ml ráno a večer, cevkou, důvod-dle pediatry malé přibírání a já jako vytresovaná prvorodička na to kývla ☹ ). Jinak kojím na požádání od narození, dle LP správná technika, kojím i v savčí poloze, spíme spolu, nosím v šátku. Od 4m jsem přikrmovat odmítla.
Dcera kolem 10.30 usíná a 13.30-14.00 vstává. Budu tedy podávat příkrm až po probuzení, ne před spánkem. Je to tak správně? Jelikož se budí z 90 % s pláčem, mohu nejdřív nakojit a poté podat příkrm nebo naopak? Moc si nedokážu představit, že ji plačící dám do židličky a budu na ni zkoušet dýni atd. 🙂 U prsa se pěkně zklidní. Doufám, že se nám přikrmováním podaří odbourat UM úplně.

Děkuji za váš názor.

Dobrý den,

podávání příkrmů má dvě funkce - první je samozřejmě přechod od mléčné stravy k stravě vícedruhové, trávicí systém se seznámí s jinými druhy potravy, začne postupně trávit a zpracovávat různorodou potravu. Druhou funkcí je seznámení dítěte s rozdílným zpracováním potravy, tedy přechod od sání ke zpracování jídla rty, jazykem, mělnění potravy dásněmi, posléze zuby, pohyby potravy v ústech, posouvání dále do hrtanu, polykání. Netlačte na pilu, dcera jeví známka zralosti, sama se má k jídlu, jeví o něj zájem.

Je chyba nahrazovat kojení příkrmem. Příkrm jen přidejte k dosavadnímu kojení. Tedy, když chce dítě nakojit, nakojte a jen přidejte ve Vámi určený čas (klidně ve 14 hod, příkrm. Vůbec nehleďte na velikost porce. Na začátku stačí 1 nebo 2 lžičky, posléze tolik, kolik dítě chce. Je fajn, když u krmení jíte i Vy. Jídlo by mělo být společenskou událostí, jíme spolu, povídáme si, sdělujeme si zážitky, které máme - my všichni, celá rodina. Když nechce, nenuťte, ale ani nenabízejte nic jiného a příště dejte to samé. Kojte stejně, dle potřeby. UM bych odbourala minimálně večer a nahradila nemléčnou kaší (ale klidně až za měsíc nebo dva podle toho, jak budete s příkrmy postupovat).

Ať se vše daří.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová