Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Zelená stolice u 7mi týdenního kojeného miminka. Je to běžné anebo musíme k lékaři?

Zodpovězené
6. únor 2019

Dobrý den,

mám 7týdnů starou dcerku, doteď velice dobře prospívající. Ale už cca týden pozoruji, že má trošku tmavší stolici. Přirovnala bych tu barvu třeba k mozaice korku - většina hnědá a v tom sem tam kousek žlutý. Vysvětlovala jsem si tu změnu barvy jednak tím, že jsem minulý týden jedla dva dny za sebou větší množství špenátu a taky malá měla rýmu, tak jsem si říkala, že i to jí mohlo stolici zabarvit. Jinak byla vcelku klidná a spokojená. Od včerejška je z ní však najednou uplakánek, který každou chvíli hledá prso (s otevřenou pusinkou se natahuje a hledá, ocucává pěstičku...) a také se neustále propíná jako kdyby jí trápily prdy. Přesto všechno však měla včera večer a dnes ráno stolici konečně krásně žlutou. Než jsem se však stihla začít radovat, tak se mi teď odpoledne už dvakrát po sobě vykakala tmavě zelenou stolicí ☹ a pořád se dál propíná, poplakává a pije každou hodinu. Včera jsem jedla pouze rohlíky se šunkou, dušenou mrkev s bramborem a těstovinový salát - nic nového a neobvyklého nebo nadýmavého. Ještě včera jsem byla i přesvědčena, že i mléka má dost, protože když dopila a sama prso pustila, tak jsem z prsa ještě pořád dokázala pár kapek mléka vymačkat. Dnes už jsem vycucanější, ale když pije, tak je slyšet, že polyká a pouští se sama, že má dost, netahá naprázdno. Vzhledem k tomu, že částečně praktikujeme bezplenkovou komunikační metodu, tak se i pravidelně řádně vyprdí.

Chci se proto zeptat, jestli je možné, že tento stav je ještě následkem doznívající rýmy, růstového spurtu, špatného jídla nebo jestli může jít o nějaký problém, který je potřeba řešit s dětskou lékařkou?

Děkuji. Lenka

Dobrý den,

To je otázka spíše pro pediatra. Z pohledu laktační poradkyně máte prospívající miminko. Barva stolice může, ale nemusí být ukazatelem metabolických potíží. Obecně platí, že pokud miminko prospívá a je spokojené, může být stolice třeba bledě modrá a není třeba to řešit 🙂. Potřeba častého sání v posledních dnech ale může být opravdu způsobena nějakým tělesným diskomfortem, a kojení a sání pomáhá potíže překonat. Ať už je to viroza či jiný např. trávicí problém. Rozhodně nemáte málo mléka. Doposud miminko dobře prospívalo, umí sát a laktace se dobře rozběhla. Je velmi nepravděpodobné, že by došlo k úbytku mléka během pár dní. Pocit vypitých prsou je spíše proto, že miminko saje častěji a prsa se nestihnou tolik nalít. Růstový spurt to být může, většinou však netrvá déle než týden. Pokud by bylo miminko i nadále podrážděné, plačtivé, doporučuji návštěvu pediatra.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová