Způsobila jsem 9měsíčnímu dítěti návyk na kojení?

Zodpovězené
27. bře 2024

Dobrý den,

děkuji za odpověď na mou otázku viz https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/odborna...

Synkovi jdou zuby, to je pravda.

Mohla jsem tento návyk požadování způsobit i já sama?

Pravidelně jsem nabízela prs, jak jsme procházeli laktačními krizemi. Nabízela jsem prs a snažila jsem se přikládat miminko, i když kojení doslova nežádal, abych stimulovala tvorbu mléka.

Mohlo si dítě na to zvyknout i tímto způsobem?

Jak nabízím vodu jsem si všimla, že pije najednou po cca 30 – 40 ml. Stejně to udělal tehdy, když jsem nabídla ochucené mléko nebo umělé mléko.

Může nastat situace, kdy on prostě na 1 kojení vypije jen pár mililitrů, a tím pádem si takto pokrývá denní potřebu mléka například i v 10 – 12 kojeních?

Poslední poradnu jsme měli v únoru. Tehdy měl 8 měsíců (+ 1 týden) a měl 74 cm a 9 120 g. Problém s prospíváním nemá.

Děkuji

Dobrý den,

nemyslím, že jste si toto způsobila sama přikládáním. Mimi si zkrátka stále uspokojuje některé potřeby kojením. Kojení není zdaleka jen o jídle či pití, ale uspokojuje vše, co miminku chybí - mimi se chce kojit když je mu zima, teplo, bojí se, leklo se, cokoli ho bolí, lechtá, šrábe, nudí se, atd. atd. Důvodů může být milion. Čím je straší, tím více potřeb dokáže uspokojit jiným způsobem - změní polohu, zabaví se, apod.

Potřeba kojit tedy znamená "Mami, něco mi chybí, pomoz mi to zvládnout". Je na Vás, jak to vyřešíte, je to často metoda pokus - omyl. Důležité je, že mimi dobře prospívá a přibývá na váze, je psychomotoricky v normě.

Čeká Vás nyní tedy období hledání a uspokojování potřeby i jinak než kojením, někdy to zlvádnete, jindy ne, ale o tom je mateřství.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová