Časté kontroly ultrazvukem. Můžou uškodit miminku?

Zodpovězené
17. čer 2022

Dobrý den,

je pravda, že časté kontroly ultrazvukem plodu může způsobit později u dítěte autismus?

Mám často ultrazvuky kvůli problémům a lidi mě straší, že to může poškodit plodu mozek.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Ultrazvuk je intenzivně používán v prenatální diagnostice již přes 30 let. I když je ultrazvukové vlnění mechanické vlnění a určité množství energie se přenáší do tkání, nikdy nebyl prokázán negativní vliv na plod. Nebyl prokázán negativní vliv ani na průběh těhotenství, na výsledek těhotenství, na růst dítěte a jeho psychomotorický vývoj po porodu, na to, zda je dítě pravák či levák, na nádorová onemocnění v dětském věku, ani na intelektuální vývoj a mentální onemocnění.

Samozřejmě platí, že má být vždy používán v nezbytně nutné míře, a pokud je pro medicínský důvod. Ani pokud jsou nutné časté ultrazvukové kontroly bych se negativního vlivu neobával, přínos určitě vysoce převažuje nad potenciálními riziky.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz