Doppler nezachytil srdeční akci. Máte s tím zkušenost?

Zodpovězené
25. zář 2022

Dobrý den, pane doktore,

minulý čtvrtek jsem byla u své lékařky na potvrzení těhotenství - dle poslední menstruace to vycházelo 7+0 (poslední menstruace 28.7. 2022) při vyšetření na ultrazvuku bylo zjištěno, že embryo je menší, odpovídá 6+0, délka 4 mm, srdeční akce byla vidět na monitoru, ale doppler to nezachytil, doporučena kontrola za týden. Na včerejší kontrole bylo zjištěno, že embryo se zdvojnásobilo - 8 mm ( v 8+0), ale stále je menší o týden, odpovídá (7+0), srdeční akci opět doppler nezachytil, ale paní doktorka mi ukazovala na monitoru, že vidí, že tam ťuká. Za týden mám opět kontrolu. Jsem z toho dost nervózní.

Prosím, máte s tímto zkušenost?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

to, že je embryo o týden menší oproti menstruačnímu stáří může být způsobeno tím, že je těhotenství o něco mladší a chyba měření může být klidně plus mínut 5 dní. Podstatné je, jak roste při srovnání mezi kontrolami a z toho, co píšete, chápu, že za týden vyrostlo z 6+0 na 7+0, což přesně odpovídá!!! Vizuální kontrola srdeční akce je určitě dostatečná, u Dopplerovského vyšetření velmi závisí, jak je ultrazvukový přístroj nastaven, aby byla srdeční akce zřetelně zachycena a ono i v těchto časných fázích gravidity je Dopplerovské vyšetření lepší používat co nejméně. Vyčkejte tedy na další kontrolu.

Držím palce!

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz