Očkování a let - začátek těhotenství. Může očkování (Bexsero) ublížit vývoji plodu?

Zodpovězené
17. zář 2022

Dobrý den,

právě jsem zjistila, že jsem těhotná, dle pozitivního těhotenského testu, podle ovulace jsem 11. DPO. Tři dny před jsem byla ale na očkování druhou dávkou Bexsero. Na ruce mám celkem velkou kožní reakci.

Může to očkování ublížit vývoji plodu?

Bohužel v den očkování byl test ještě negativní, jinak bych ho odložila.

A ještě jedna otázka... Očkovat jsem se nechala kvůli plánovanému těhotenství a i svatební cestě, na kterou za dva týdny odlétáme. Čeká nás s přestupem (3,5hod) celkem 14 hodin letu ... Dá se to zvládnout?

Pokud bude vše v pořádku, tak bych byla asi 6. - 7. tt (cesta tam a zpět), bojím se potratu při letu, kvůli těm tlakům v letadle.

Měla bych cestu zrušit?

Moc děkuji za odpověď.

Pěkný den.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Nejcitlivější doba v těhotenství (vulnerabilní perioda) co se týče možných negativních vlivů na vyvíjející se zárodek je 5. - 8. gestační týden. Před 5. týdnem není ještě "propojen" krevní oběh Váš a plodu přes placentu. Očkování tedy proběhlo před touto periodou a kromě toho je vakcína Bexsero neživá a tyto vakcíny jsou považovány za bezpečné v graviditě.

Ohledně letu, je to poměrně dlouhý let a určitě to zkonzultujte s Vaším gynekologem, který má veškeré informace o Vašem zdravotním stavu. V těhotenství rostou rizika tromboembolických komplikací a dlouhodobá imobilizace (během letu se moc nepohybujete) může být riziková. Lze zvážit některé formy prevence a doporučit časté vstávání, procházení a cvičení s dolními končetinami během letu. Nedomnívám se, že tlakové změny v letadle by v této časné fázi gravidity vyvolaly potrat, ale finální rozhodnutí, zda cestu zrušit či ne je na Vás, je nutno vždy počítat s tím, že se v těhotenství může kdykoliv cokoliv přihodit a může Vám nepříjemně zkomplikovat situaci.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz