Očkování v raném těhotenství. Může způsobit nějaká poškození plodu?

Zodpovězené
21. únor 2023

Dobrý den,

ráda bych slyšela Váš názor. Vzhledem ke kojení 18měsíční dcery mě praktik odmítl očkovat proti tetanu a klíšťové encefalitidě. Po mém naléhání, že kojím jen třikrát denně a dítě už není úplné mimino a hlavně vzhledem k faktu, že očkování byla 2-3 roky po termínu, kdy měla být aplikována, mě 9.1. 2023 očkoval proti tetanu a 30.1. 2023 proti klíšťové encefalitidě. Nicméně jsem 9.2. 2023 zjistila, že jsem těhotná. Styk proběhl pouze 20.1. 2023. Četla jsem, že se očkování nedoporučují v raném těhotenství. Těhotenství nebylo plánované.

Může očkování způsobit nějaká poškození plodu?

Také jsem před zjištěním těhotenství během 3 dnů po sobě obědvala játra (při dětech vaříme na více dnů).😀 Vím, že játra se také úplně nedoporučují. Kdyby to byl jeden oběd - neřeším, ale jelikož děti oběd nejedly, jedla jsem oběd pro 3 lidi 3 dny sama.

Předem děkuji za odpověď.

DObrý den,

děkuji za Váš dotaz. Obě vakcíny vyloženě zakázané v těhotenství nejsou, jen se obvykle očkování odkládá, neboť nemáme k dispozici relevantní data, která by hodnotila jejich bezpečnost v těhotenství, ale v případě nutnosti očkovat lze. Kromě toho, Vy jste byla očkována velmi časně, ještě dříve než začíná tzv. vulnerabilní perioda, což je období, kdy probíhá velmi rychlý vývoj orgánů plodu a kdy je největší riziko vzniku vrozený vývojových vad a dalších negativních vlivů na plod.

Stejné platí i pro konzumaci jater. Potom v těhotenství se obecně doporučuje konzumaci jater omezit na max. 1x za týden, a to v malých množstvích (udává se např. okolo 50 g).

Určitě Vám doporučuji absolvovat screeningová vyšetření v těhotenství (prvotrimestrální screening i podrobný ultrazvukový screening v 20. - 22. týdnu).


Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz