Úmrtí druhého plodu z dvojčat v 16. týdnu těhotenství. Je v pořádku to, co mi bylo sděleno?

Zodpovězené
22. kvě 2023

Dobrý den,

v minulém týdnu jsem šla na klasickou prohlídku, kde mi přišli na to, že plod B nemá aktivní pohyby a nevidí bít srdíčko. Lékař mě poslal do FNO s tím, že mě mají také zkontrolovat a probrat se mnou další postup. Zajímá mě jedna věc. Plod A je dle UTZ naprosto v pořádku a prospívá, kdežto plod B je mrtvý. Plod B dle růstu umřel v 15. tt. Bylo mi sděleno, že plod B se buď někdy sám z těla vypudí sám a nebo také, že ho zdravý plod časem, jak bude růst, stlačí o odejde při porodu s placentou.

Je to v pořádku?

Určitě nepochybuji o lékařských postupech a je mi jasné, že v ohledu na zdravou holčičku je potrat riskantní, ale jde mi spíše o to, zda se opravdu nemůže nic stát mně jako matce (nějaký zánět, vliv na druhý zdravý plod atd....).

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, je to v pořádku. Obvykle postupně dochází k tomu, že jak zdravý plod roste, dochází vlivem tlaku a dalších faktorů ke vstřebávání plodové vody u druhého plodu a posléze i vstřebání měkkých tkání plodu a placentární tkáně. A po porodu zdravého plodu obvykle odchází společně s placentou.

Rizika z toho plynoucí jsou velmi malá, určitě budete pečlivě v těhotenství sledována, ale jiný postup možný není než vyčkat.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz