Vyšetření ve věku 35+. Jaká další vyšetření se rodičkám v tomto věku doporučují a na základě čeho?

Zodpovězené
28. srp 2022

Dobrý den,

otěhotněla jsem díky IVF v čerstvých 36 letech. Za týden mě čeká první NT screening v 13+2 dle poslední menstruace.

Jaká další vyšetření se doporučují "starším" rodičkám ve věku 35+ a na základě čeho? Teprve na základě výsledků NT screeningu?

Jedno dítě už máme (já v 32 letech) též po IVF - v tom těhotenství jsem absolvovala pouze screeningy v 13. tt, 20. tt a 30. tt, nic navíc.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Ano, v zásadě je vždy na místě vyčkat prvotrimestrálního kombinovaného screeningu, v němž je započítáno i věkové riziko.
Podle výsledků se potom rozhodujete, co dále - buďto až UZ ve 20. týdnu nebo NIPT testy nebo invazivní vyšetření (odběr choriových klků či amniocentéza). Senzitivita (šance zachytit Downův syndrom či některé další chromozomální vady) těchto testů je různá, prvotrimestrální screening ji má cca 90%, NIPT přes 99 % a invazivní vyšetření 100 % (ovšem za cenu 0,5 - 1 % rizika potratu po výkonu).

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz