Vysoké free beta hCG. Může to znamenat problém?

Zodpovězené
5. dub 2022

Dobrý den,

chtěla jsem se poradit ohledně hodnoty free beta hCG z triple testu. Vyšla mi tam hodnota 4,11 mom. Celkově kombinovaný screening (v 1. trim. pouze papp a, ve druhém triple) vyhodnocen jako negativní, riziko 1:11000. Nikdo mě nikam neposlal na další vyšetření. Hodnotu hCG nikdo nekomentoval, ale já jsem až nyní zjistila, že jako normální se považuje 1-2, hodnota 4 je tedy vysoce nad průměr.

Může to prosím znamenat problém? Měla bych to dále řešit?

Asi bych to sama neřešila, protože jsem četla, že důležitý je celkový výsledek, ale zaráží mě, že na internetu jsou plné diskuze žen, které posílali jen kvůli této jedné vytržené hodnotě na odběr PV, ačkoliv byl celkový screening negativní.

Proč někteří doktoři tak vysoké hCG neřeší vůbec a někteří odesílají na odběr PV?

Nyní jsem ve 21. tt, druhotrimestrální screening (myšleno velký UZ) v pořádku.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Ano, hodnota fbhCG přes 4 MoM je hodnota vysoká, které sama o sobě riziko pro Downův syndrom zvyšuje. Ale přesně jak píšete, hodnota se neposuzuje sama o sobě vytržená z kontextu. Naopak lze říci, že i přesto, že máte fbhCG vysoké, celkové riziko pro Downův syndrom vyšlo velmi nízké 1:11000 (v tom je hodnota započítána). Ano, lze sice nabídnout odběr plodové vody pro 100% jistotu, pokud byste ji preferovala, ale určitě byste měla mnohonásobně vyšší riziko komplikace a potratu po odběru plodové vody ve srovnání s šancí, že by výsledek plodové vody odhalit Downův syndrom. Určitě bych Vám doporučil podrobný ultrazvuk včetně kontroly srdce plodu v 20. - 22. týdnu (ten jste, jak píšete, již absolvovala).

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz