Antikoncepce. Vydržet první tři měsíce, než si vše sedne, nebo řešit s lékařem?

Zodpovězené
6. čer 2022

Zdravím,

po asi 7 letech a dvou dětech jsem u svého doktora zažádala o nějaký způsob antikoncepce. Byla mi doporučena nízkohormonální antikoncepce Mywy. Neměla bych po ní přibirat a zároveň by se mi měla zlepšit moje problémová pleť.

Začala jsem brát tak, jak mi doktor řekl, tedy první den menstruace. Druhý den do večera už ale po ms ani stopy. Brala jsem tedy dál a neřešila.
14. den cyklu, tedy 14. tabletka jsem začala slabě špinit a cca od 17. dc jsem začala mít strašné ms bolesti (a dva dny i střevní potíže, + pořád špinění), které trvaly až do 19. dc (nezvládla jsem bez algifenovych kapek). Velká pulzující ms bolest několik dnů, kdy jsem nejspíš dostala ms. Dnes jsem 20. dc a ms je stále. Zítra poslední růžová tabletka a pak najíždím na bílé, placebo.

Krom toho (snad už týden od první tabletky) mám strašné psychické stavy. Nenávidim manžela a i samu sebe, na děti jsem nepříjemná a je mi ze sebe zle. Nedokážu se ovládat, mám pořád vztek, nebo úzkost. Cítím, že nejsem v pořádku, není mi psychicky vůbec dobře, naopak jsem na zhroucení. Běžně jsem veselá, aktivní, kreativní, milující. Chuť na sex nulová, pleť spíše beze změny, žádná hitparáda, ale nic strašného. Chuť na jídlo, neskutečná, nemůžu se vůbec udržet. Nejsem žádný hubeňour a musím si dávat opravdu pozor, co s ním a kolik čeho sním, ale teď? Jsem naprosto nezastavitelná v tom jídle, vůbec se nedokážu ovládat.

Nevím, zda to vydržet ty první tři měsíce, než si vše sedne tak, jak má, než si tělo zvykne a hormony se srovnají (což si pořád říkám).

A nebo to začít řešit ihned a poprosit doktora o alternativu?

Děkuji

Dobrý den, antikoncepce
MyWy je standardní nízkovávková kombinovaná antikoncepce. Vzhledem k nízké dávce estrogenu při jejím užívání může být nejčastěji v prvních třech měsících nepravidelné krvácení.
Co se psychických problémů týče, pokud neustoupí tak je jistě vhodné diskutovat se svým gynekologem jinou formu antikoncepce - třeba lokálně působící - například medikované nitroděložní tělísko.
S pozdravem
M. Kučera

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz