Císařský řez. Je takový postup běžný?

Zodpovězené
8. srp 2022

Dobrý den,

přemýšlíme o třetím dítěti. Mám za sebou dva císařské řezy. V září jsem byla na preventivní prohlídce a paní doktorka mi udělala sono a řekla, že jizva se nádherně zhojila (chodila jsem na tejpování) a že se druhého těhotenství nemusím bát. Opravila jsem ji, že by se jednalo o třetí a ona hned otočila, že tak to ne, a že pokud bych přeci jen otěhotněla, tak ať počítám s tím, že při porodu by i okamžitě provedli sterilizaci. Tak bych ráda věděla, zda je takový postup běžný a opravdu by to mohli udělat.

Dále mě zajímá Váš názor ohledně císařského řezu. Ráda bych, kdyby byla šance na přirozený porod. Těhotenství jsem měla ukázkové, žádná nevolnost ani jiné problémy, přibrala jsem 8 kg, vše mohu doložit kopiemi lékařských zpráv a těhotenskou průkazkou, ale v obou případech:

V 37+4 (zde ještě jedna věc - týdny jsem měla stanovené podle menstruace, na prvotrimestrálním screeningu mi termín řekli o 7 dní později, ale paní doktorka řekla, že je to málo a jelo se stále stejně, na kardiu jsem byla 2x, protože jim to neodpovídalo a pozvali si mě po 12 dnech znovu, kde už vše sedělo, ale opět paní doktorka termín porodu ani číslování týdnů nezměnila.)
Tlak 120/80, ale 38+1 už 140/95, nasazen Dopegyt 2x1 tbl, ale bez efektu, 38+4 zvyšování 2-1-2 plus sypké magnesium 3x2, 39+1 zvýšení na 2-2-2, a proto hospitalizace, zde infuze magnezia 3x denně a 39+4 cís. řez, bez komplikací, tlak zůstal 140/90 a postupně půl roku snižování Dopegytu - až jsem se dostala na hodnoty 130/85, vysazen úplně.

Druhé těhotenství 35+3 (zde číslování sedí, protože jsem neměla pravidelnou menstruaci z důvodu občasného kojení první dcery, a tak se určoval dle sona).
Tlak 125/80, pak jsem měla chřipku, tak kontrola až 37+3, kde tlak 140/95 - nasazen Dopegyt 3x1 tbl a odeslána k okamžité hospitalizaci - zde jsem opět dostávala infuze magnezia, které jediné mi tlak snížilo, jinak Vasocardin 50mg 2x děnně současně s Dopegytem, test na bílkoviny v moči negativní. Takto mě udržovali celý víkend a v pondělí 38+0 císařský řez. Dle paní doktorky na sále placenta na hadry. Tlak opět půl roku, než se dostal na normál

Je možné, že mi těmi léky a infuzemi hořčíku potlačili stahy a bez zásahu by se třeba spustil samovolný porod?

Jak byste to řešil vy?

Pokud půjdu do dalšího těhotenství, můžete mi doporučit gynekologa a porodnici, kde by měli jiný přístup?

Jsem z okresu Litoměřice a jsem ochotná i dojíždět do rozumné vzdálenosti.

Děkuji

Dobrý den,

z dotazů Vám mohu zodpovědět, že sterilizaci nelze provést automaticky, bez předchozího PÍSEMNÉHO souhlasu pacientky.

Všechny ostatní dotazy nemohu zodpovědět, protože řešení jsou většinou individuální.

Doporučuji Vám kontaktovat porodnické pracoviště, kde si budete eventuálně přát rodit a objednat se ke konzultaci.

S pozdravem
M. Kučera

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz