Laparoskopie. Jak dlouho nic těžkého netahat a kdy opadnou stehy?

Zodpovězené
26. únor 2020

Dobrý den, pane doktore,

mám takovou otázku ohledně laparoskopie.
V prosinci jsem se akutně objednala ke svému gynekologovi s problémem, že mám delší dobou bolesti v podbřišku a kříži, aniž bych měla dostat menstruaci. Pan doktor mě vyšetřil a bolelo mě i vyšetření přes zrcadlo, i když to bolet nemá. Udělal mi ultrazvuk a nic na něm neviděl. Tak mě objednal na laparoskopii, aby se zjistily příčiny.
Laparoskopie my byla udělána teprve minulý týden ve čtvrtek, dříve termín ani nebyl. Po laparoskopii my zjistili, že my tam dělají neplechu žíly, jako přímo křečové žíly, jak bývají na nohách. Předepsali my léky na zmírnění bolesti, protože odstranit nejdou.

Ale spíše mě zajímá, za jak dlouho my opadnou vstřebávací stehy. Mám doma 2leté dítě, které se rádo nosí, ale bohužel nemohu, tak mě spíše zajímá, za jak dlouho my to neublíží ... jestli až my opadnou stehy v nemocnici a jak dlouho bych neměla tahat nic těžkého. Manžela mám doma do čtvrtka, je ještě na paragrafu, tak ať vím, na co se připravit.

A ty stehy stačí omývat mýdlovou vodou?

Děkuji Vám za odpověď a pěkný den přeji.

Dobrý den,

stehy opravdu stačí omývat mýdlovou vodou.
Po cca 5-7 dnech se doporučuje vytažení stehů, nečekat až samy vypadnou, je riziko zavlečení infekce do rány.
Po týdnu, pokud jsou jizvy zahojeny, můžete břicho normálně namáhat.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz