PCOS a léčba bez HA změnou životního stylu. Jak dál pokračovat?

Zodpovězené
3. kvě 2021

Dobrý den, pane doktore,

obracím se na Vás s problémem PCOS. Po pěti letech jsem v září z důvodu vysokého krevního tlaku a přibývání na váze vysadila HA Emonu. Menstruace září, říjen, listopad proběhla poměrně standardně (akorát delší cyklus 40-50 dní a silnější MS, jako jsem měla před nasazením HA), ale 25. listopadu jsem dostala měsíčky naposledy a od té doby vůbec nemenstruovala.
Včera jsem absolvovala gynekologickou prohlídku, kde mi paní doktorka sonem přišla na PCOS. Dostala jsem injekci na vyvolání a až přijde, mám se objednat na odběr krve pro stanoví hormonálního profilu. Řekla mi, že se léčba odvíjí od mých symptomů (já mám přibývání na váze bez přejídání, mastnější pleť a vlasy, jinak bez akné) a také od mé touhy otěhotnět nebo ne.

Jelikož je mi 23 let a studuji VŠ, zatím s partnerem dítě nechceme.

Můj dotaz na Vás je: Jak mám dál pokračovat?

Paní doktorka mi řekla, že mě může léčit znovu nasazením HA. To já ale nechci, mám pocit, že to jen problém zakryje a až budu za několik let skutečně chtít otěhotnět, tak to nepůjde už vůbec. Chci se vyléčit změnou životního stylu - nemám problém se zdravou stravou (mám ráda ovoce, zeleninu, luštěniny - cizrna, quinoa, kuskus, ořechy, zákysy apod.), pohybem (chodím na procházky do lesa u domu, začala jsem cvičit a vrátila se k tanci) a hlavně věřím v bylinky, čaje, kapičky (Gynex, Cytonic, kontryhel, heřmánek, pupalka, B komplex, probiotika, Fertiprona - inositol).

Co si o tom myslíte? Je možné, aby mi cysty na vaječnících bez léčby HA nějak praskly, nebo že se bez léčby hormony mohou zvětšovat?

Může PCOS zavinit dlouhodobé užívání HA?

Myslíte, že pokud zhubnu a budu dodržovat zdravý životní styl pomocí uvedených bylinek, mi za rok na příští prohlídce cysty zmizí nebo alespoň se zmenší/zlepší?

A myslíte, že PCOS (protože jsem četla o PCOS a inzulinu - cukrovka a oči) má něco společného s tím, že se mi rok od roku horší zrak a každý rok mi přidávají brýle o celou dioptrii na dálku?

Má PCOS taky vliv na onen vysoký krevní tlak?

Moc Vám děkuji za případnou odpověď na takto obšírný dotaz.

S úctou a přáním stálého zdraví

Š.S

Dobrý den,

léčba PCOS je velice komplexní a individuální. Nelze řešit po internetu.
Doporučuji jednoznačně situaci konzultovat se svým gynekologem tak, abyste společně našli řešení, které Vám bude vyhovovat.
Zdravý životní styl a optimalizace hmotnosti jsou jednoznačně přínosem a často i řešením. Od doplňků stravy z principu přínos očekávat nelze.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz