Pozdní ovulace, Utrogestan. Jaký je Váš názor?

Zodpovězené
23. led 2020

Dobrý den,

mám za sebou 2 neúspěšná těhotenství a následně sérii vyšetření v rámci Centra asistované reprodukce. Léčím autoimunitní zánět štítné žlázy a ve snaze otěhotnět mi byl nasazen Anopyrin a Medrol (na základě vyšetření zjištěna vysoká srážlivost krve a nespicifická aktivita imunitního systému, hraniční anna protilátky). Na folikulometrii zjištěno, že ovulace probíhá až cca 25. den cyklu a za 7-8 dnů následuje menstruace. Lékař diagnostikoval pravděpodobný problém se žlutým tělískem a nasadil Utrogestan od ovulace po dobu 10 dnů s tím, že pokud do 3 cyklů neotěhotním, nasadí Clostilbegyt a bude spíše snaha ovulaci posunout více dopředu a cyklus normalizovat. Otěhotněla jsem do 3 cyklů a vše proběhlo do zdárného konce.
Nyní bych se ráda pokusila o další miminko a doporučení z CAR jsou znovu ve snaze o těhotenství nasadit stejné léky. Můj gynekolog je toho názoru, že Utrogestan je zbytečný, pokud mám vlastní ovulaci a nasadil by ho až v případě potvrzené děložní gravidity. V centru mi tenkrát lékař vysvětloval, že pokud menstruace probíhá tak brzy po ovulaci, je pravděpodobně nedostatek progesteronu, který je potřeba dodat, jinak se oplodněné vajíčko nestihne dobře uchytit a vyživovat se, a pak to může způsobovat ta neprosperující či zamlklá těhotenství.
Jsem z toho teď trochu zmatená a mám strach, aby se tedy situace bez Utrogestanu, který by byl nasazen již od ovulace, neopakovala.

Jaký je Váš názor?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji celou situaci znovu otevřeně prodiskutovat o možnosti nasazení Utrogestanu s Vaším gynekologem. Utrogestan nemůže uškodit a je vcelku obvyklé držet toho, co již fungovalo.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz