Snaha o početí - nepravidelná menstruace a Orgametril. Co si o tom myslíte?

Zodpovězené
8. zář 2021

Dobrý den, pane doktore,

dnes jsem byla na preventivní prohlídce, kde jsem s mým lékařem řešila naši snahu o druhé dítě. 2x jsem otěhotněla v krátké době po vysazení HA, ale druhé těhotenství skončilo ZT ve 12. tt a revizí. Je to již 9 měsíců, nyní mám dlouhé a nepravidelné cykly (37, 41, 54, 44 a 37 dní). Třetí měsíc si měřím BT, abych si ověřila jestli ovuluji, to probíhá, ale nepravidelně. Dle měření mám krátkou luteální fázi (v červenci 8 dní, v srpnu 10 dní). Podle dnešního ultrazvuku jsem před ovulací (dnes 19. DC), dominantní folikul 17 mm, prý je to dobře nachystané a je šance. Nicméně mi také p. doktor naměřil vysokou sliznici a to 17,5 mm, sám se divil, že je tak vysoká, ale prý to není problém, ale dočetla jsem se o komplikacích při vysoké sliznici (hyperplazie, ...).

Také mi napsal Orgametril od 15. DC s tím, že srovnáme cyklus, když se teď nezadaří.

Mé dotazy tedy zní: 1) Je výška sliznice opravdu moc vysoká a je to komplikace?
V květnu byla před vyvolávací injekcí 10,3 mm, to je prý v pořádku.

2) Je v pořádku nasadit ten Orgametril ještě před ovulací, když vím, že ji mám později, cca 25. - 27. DC?
Není lepší nasadit ho až po potvrzené ovulaci a tím podpořit druhou fázi cyklu?

Děkuji za odpověď a přeji hezký večer.

Dobrý den,

  • rozvoj hyperplazie endometria souvisí spíše s anovulačními cykly
  • na otázku 2 jste si odpověděla správně sama. Otázka je, zda ho v ovulačním cyklu je nutné vůbec nasazovat.

K úvaze doporučuji konzultaci na specializovaném pracovišti.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz