Trombofilní mutace PAI 1. Je lepší antikoncepci vysadit a neužívat?

Zodpovězené
1. říj 2023

Dobrý den,

prosím Vás o radu. Paní gynekoložka mi předepsala hormonální antikoncepci. Jde ale o to, že mám trombofilní mutaci. Mám obě varianty mthfr v heterozigot stav a PAI1 4g/5g alela heterozigot stav. Všude jsem se dočetla, že v tomto případě by se kombinovaná antikoncepce neměla brát. Napsala mi konkrétně kroužek Ornibel. Tuto medikaci mi dala poté, co zjistila, že mám PCOS. Řekla mi, že se to jinak léčit nedá. Teď mám velké obavy, abych z toho neměla trombózu nebo například infarkt nebo embolii.

Je lepší vysadit a už antikoncepci při těchto stavech neužívat, a nebo se užívát při těchto trombofilních mutacích může?

Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

mohu Vám pouze odpovědět ohledně změn v genu MTHFR - k užívání antikoncepce není žádné omezení.

Ohledně PAI nemohu odpovědět - nevím. Erudovanou odpověď Vám může poskytnou pouze hematolog - specialista zabývající se krví.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz