Změny na děložním čípku. Jsou kontroly takto nastavené v pořádku?

Zodpovězené
29. bře 2023

Dobrý den, pane doktore,

byla jsem na preventivce (červen - rok 2020 ) vše ok, ale za tři týdny mi přišla smska, že cytolka vyšla jinak, že mám přijít v září na kontrolu. V září to vyšlo zase blbě, takže odeslaná na pracoviště onkogynekologie. Vybrala jsem si Motol a pana primáře Plutu. Jenže dodám, že hned jak mi napsali, že mi vyšla ta první cytolka blbě, jsem zjistila, že jsem těhotná. Takže v listopadu jsem v Motole měla kontrolu, tam pan primář řekl, že to nevidí tak špatně - udělal kolposkopii a další kontrola leden 2021 - ta dopadla stejně jako v listopadu, žádné změny, nález stejný.

V březnu 2021 jsem porodila a další kontrola byla v srpnu v Motole. Tam mi pan primář řekl, že čekal, že nález bude lepší po porodu a že odebere biopsii. Připravil mě i na to, že podle výsledků by následovala případně konizace. Začátek září volal výsledky s tím, že jsou lepší než čekal a že další kontrola za půl roku…to bylo v březnu 2021, jenže jsem měla trošku jiné starosti (zemřel mi tatínek), takže jsem v Motole byla až v červnu.

Pan primář říkal, že nález je stejný, žádné změny a že jsem mladá. Pokud chceme druhé dítě, budeme to sledovat co půl roku, ještě mi odebral cytolku.

Další kontrola teď začátkem února - pan primář říkal, že čípek vypadá dobře, že ty změny tam stále jsou, ale že spí, a pokud chceme ještě dítě, bude to v rámci sledování….opět odebrána cytologie odněkud vzadu, kam pan doktor nevidí, aby prý měl jistotu, že se tam nic neděje…Další kontrolu mám až začátkem září. Žádné jiné problémy nemám…druhé dítě bychom chtěli příští rok.

Myslíte, že takto je to v pořádku, ty kontroly?

Bojím se, aby se během toho půl roku něco nestalo😞. Přesný výsledek z té biopsie 8/2021 je LSIL včetně HPV.

Děkuji za odpověď a omlouvám se za ten sloh.

Dobrý den,

co se týče změn na děložním čípku, tak probíhají velmi pomalu.

L na začátku LSIL znamená low - tedy nízké změny.

Sledování v půl ročním intervalu je obvyklé.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz