Povinnost vážení novorozenců. Mám právo to odmítnout?

Zodpovězené
6. únor 2020

Dobrý večer,

chtěla jsem se zeptat, jak je to s vážením a zapisováním váhy v porodnici po porodu.

Jsem povinna v porodnici dítě vážit před a po každém kojení?

Ptám se, protože toto vážení je velice stresující pro všechny matky a velmi to pak ovlivňuje jejich laktaci. Myslím, že jedno vážení večer po kojení by bylo dostačující a zjistilo se tak, jestli miminko přibírá na váze nebo ne (samozřejmě mluvím o na první pohled zdravém dítěti).

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme, že jste se na nás v rámci této poradny obrátila. Váš dotaz zodpovíme stručně a pokud byste měla další doplňující otázky, neváhejte se na nás obrátit.

O dítěti a jemu poskytované zdravotní péči rozhodujete Vy jako jeho zákonný zástupce. Bez Vašeho souhlasu nemohou zdravotníci na dítěti provádět žádné zdravotní úkony ani jej nikam odnášet, pokud nejde o zákonnou výjimku – poskytnutí neodkladné péče nezbytné k záchraně života nebo zamezení vážnému poškození zdraví. Povinnost k vážení v porodnici tedy nemáte a personál nemá právo Vám dítě odnášet a vážit ho bez Vašeho svolení. Doporučila bych Vám domluvit se s personálem předem (doporučujeme si pro jistotu rozhovor nahrávat, a to i bez vědomí zdravotnického personálu).

Více informací (jedná se především o sekci „Svobodný a informovaný souhlas u dítěte“) najdete na webových stránkách organizace APERIO zde: https://aperio.cz/dite-v-nemocnici-a-prava-rodicu/

Přejeme Vám krásný den,
Mgr. Karel Lach a Mgr. Anna Štefanidesová
právníci Ligy lidských práv
e-mail: poradna@llp.cz