Autosedačka pro 18měsíční holčičku. Poradíte, prosím, 1x do Škody Rapid a 1x do Kia Picanto?

Zodpovězené
4. led 2021

Dobrý den,

máme holčičku rok a půl starou, váží 11 kg, je zdravá, štíhlá, má trošku delší nožičky. Má starší model autosedačky Britax Römer King - bez isofixu a po směru (koupila jsem nové polystyreny i molitany - aspoň něco 🙄🙊) ve Škodě Rapid (rok starý) a ve starší Kia Picanto bez isofixu po směru autosedačku Baby Point (prosím, nesuďte mě 🙏🙏🙏).

Isofixu se nebráním, předpokládám, že do Rapida půjde bez problémů, do Picanta upřímně netuším. Bonus by byl, kdyby ve výjimečných případech šla připoutat i pásem, když by chůva nebo babička jela svým autem, kde isofix nebude.

Četla jsem tu nejednou, že takhle malé dítě by mělo jezdit v protisměru, bojím se jen, zda by si prcek ještě zvykl :(

Je to velký problém? Může jezdit bezpečně i po směru?

A další kritérium je, že autosedačky potřebuji dvě, nechci jednu přendávat z auta do auta, ale nechci za ně dát úplně třeba 30 000,- (ale strop stanovený nemáme).

Četla jsem recenze právě z dTestu, ale zklamal mě ohledně kočárku, takže mu ohledně autosedaček úplně nevěřím. Nemám problém přijet s oběma auty osobně, až to půjde, bydlíme v Praze.

Prosím, poradíte mi?

Děkuji 🙏❤️

Dobrý den,

opět poměrně rozsáhlá otázka. Pokusím se odpovídat nějak postupně:

Britax Römer King II pro tak malé dítě není dobrá volba. Nebudu hodnotit jiné parametry, ale jde zejména o to, že tato sedačka je posměrná.

Sedačka s Isofixem bude v Rapidu maličko ošemetná záležitost. Toto auto má dost extrémní sklon sedáků a část sedaček má potom problém s náklonem hodně do sedu. Je třeba vybírat specifické typy, aby dítě nemělo potíže zejména s padáním hlavičky na prsa ve spánku.

Pokud chcete sedačku, která půjde poutat také pásem, bude výběr hodně omezený. V rozumné kvalitě se u sedaček protisměr/posměr budeme bavit nejspíše o Klippan Triofix Recline, Klippan Triofix Comfort a Klippan Triofix Maxi. Ty jsou velmi univerzální a pasují do téměř každého auta. Kromě toho mají desetiletou životnost. Pro Vás by bylo výhodou, že byste mohli vyzkoušet protisměr a v případě nezdaru sedačku na základně otočit. Kromě toho by Vám do dvou aut bylo možné dát dvě základny a přenášet pouze sedačku.

Jízda po směru nikdy nebude tak bezpečná jako protisměr. Jde hlavně o zatížení krční páteře při nárazu. V protisměru je celé tělo i hlava opřené o zádovou opěrku.
D-test se u nás ukázal jako ne úplně objektivní zdroj informací. Navíc tento subjekt odmítá jakoukoliv komunikaci a případnou odbornou oponenturu.

Přejeme Vám krásný den,
Radek Čos a tým
www.centrumautosedacek.cz