Autosedačka pro drobné dítě. Jakou byste doporučil?

Zodpovězené
24. led 2020

Dobrý den,

prosím o radu. Dcera má 15 měsíců a vyrostla z tzv. vajíčka. Vybíráme tedy autosedačku ve váhové kategorii 9-18 kg, příp. 9-36 kg. Dcera má lehce nad 9 kg a 80 cm. Sedí sama od 9 měsíce. Auto máme VW Touran, r.v. 2006, máme tedy vzadu 3 samostatné sedačky. Plánujeme min. 2 možná 3 děti, takže bych potřebovala, aby se mi vešly 3 sedačky vedle sebe. Já preferuji sedačku i nadále protisměrnou, manžel chce posměrnou.

Můžete doporučit od každého typu?

Chtěla bych sedačku, která se dá otočit, aby cca do 4 let jezdila proti směru a pak se dala otočit. Dcera také v autě hodně spí, víceméně každou jízdu, jelikož jízdy plánujeme většinou na její spánek. Takže nějakou polohovací?

Jezdíme většinou jen přejezdy město vesnice cca 20 km, občas delší trasy a jednou, dvakrát v roce jedeme přes celou republiku.
Vím, že je lepší váhové rozpětí 9-18 kg, ale děti plánujeme rychle po sobě, takže by nemohly dědit po starším, jelikož starší by ze sedačky ještě nevyrostl.

Jsou vhodné sedačky 9-36 kg pro drobné dítě?

Můžete doporučit z každé váhové kategorie?

Vím, že se dívat na zn. Cybex, Britax, MaxiCosi atd.. U vajíčka jsme vybrali rychle Cybex Aton 5, nyní se trošku ztrácím.
Cenově do 10 tis. Pokud bude lehce nad nějaká TOP, je to na zvážení.

Předem děkuji.

Dobrý den,

Vaše otázka je typický případ toho, kdy je ideální navštívit prodejnu a vše důkladně probrat osobně. Proč toto doporučuji? Pokud si nákup sedačky představíte jako klasický vývojový diagram, rozvětví se Vám Vaše problematika při osobním rozhovoru do desítek možností, na které správný prodavač reaguje okamžitě. Pokud chcete alespoň předběžné řešení najít zde, pokusím se zrekapitulovat vše, co Vám může výběr "rozvětvit" do mnoha variant.

  • chcete do budoucna sedačky v autě různě kombinovat. To znamená počítat už od začátku s dalšími variantami.
  • nemáme ujasněno v jaké kategorii se chcete pohybovat.
  • Váš styl jízdy zahrnuje prakticky všechny možnosti
  • Vaše auto není příliš velké, takže je potřeba počítat s úzkou sedačkou. Z tohoto důvodu je také potřeba už na začátku říci, jakou cestou se při výběru vydáme.
  • máte tři oddělená sedadla, což je nejhorší možná varianta na dětskou autosedačku (nemůžete dětskou sedačku posouvat do stran, musí být striktně na jednom místě)
  • plánujete děti rychle po sobě, takže nemůžeme příliš počítat s předáváním sedaček. Pokud by se nám podařilo podědit aspoň něco, bylo by to pro Vás výhodnější finančně i logisticky.

Jak vidíte, mohu v této chvíli nastínit svůj názor, ale v důsledku se můžeme dopracovat k něčemu úplně jinému.

Takže první krok je vyřešení pokračovací sedačky v kategorii 9-18. Z mého pohledu si tím hodně omezíme další možnosti, protože tato sedačka bude na relativně krátkou dobu, čistě jednoúčelová a zabere na šířku spoustu prostoru. Proto bych už myslel do budoucna a zaměřil se na variabilní systémy. Dobrá varianta je Klippan Triofix (Maxi, Recline a Comfort). Sedačka je obousměrná, a jako jediná je dobrou volbou v kategorii do 36 kg. Kromě toho má velmi univerzální základnu (je možné zakoupit ji v setu i s vajíčkem, které na základnu jde připevnit). Nicméně je velmi důležité zkusit, jestli bude šířkou stačit na to oddělené sedadlo v autě, bude vyhovovat jeho sklonu a hlavně jak bude rozměry vyhovovat Vaší dceři. Do budoucna můžete použít základnu a vajíčko. Sedačka buď může dostat druhou základnu (dá se dokoupit), nebo po směru může jezdit bez základny. A po narození třetího dítěte budeme řešit v jakém jsme přesně stádiu.

Autosedačka Klippan Triofix Maxi se základnou

Autosedačka Klippan Triofix Maxi se základnou je rostoucí autosedačka pro děti o váze 9 – 36 kg. Klippan je finská značka.

Autosedačka Klippan Triofix Recline se základnou

Autosedačka Klippan Triofix Recline se základnou je rostoucí autosedačka pro děti s váhou 9 – 36 kg. Klippan je finská značka.

Autosedačka Klippan Triofix Comfort se základnou

Autosedačka Klippan Triofix Comfort se základnou je rostoucí autosedačka pro děti s váhou 9 – 36 kg. Klippan je finská značka.

Jak vidíte, Vaše otázka je patrně nejsložitější varianta při nákupu dětské autosedačky. Zahrnuje desítky proměnných a jediný spolehlivý způsob jak ji vyřešit, je zkoušet kombinace přímo do Vašeho vozu. Pokud máte alespoň nějakou možnost, zkuste přijet na naši prodejnu v Praze nebo v Brně a společně můžeme celý den zkoumat, co by pro Vás bylo nejlepší řešení. Tak budete mít jistotu, že Vaše rodina bude jezdit bezpečně, pohodlně a cena za to nebude někde v astronomických výšinách.

Přejeme Vám krásný den,
Radek Čos a tým
www.centrumautosedacek.cz