Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Opět autosedačka s pultíkem. Proč mezi odborníky nepanuje shoda o (ne)bezpečnosti?

Zodpovězené
16. únor 2020

Dobrý den,

prosím, jak je možné, ze autosedačky s pultíkem vyhrávají testy bezpečnosti a ani mezi odborníky (viz. například diskuze s Petrem Bučkem - https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-... ) nepanuje shoda, co se jejich (ne)bezpečnosti týče.
Vůbec se jich nezastávám, jen by mě zajímalo, jak se mám jako laik v těchto protichůdných informacích vyznat.

Děkuji a hezky den přeji.

Dobrý den,

neznám p. Bučka a nemohu samozřejmě hodnotit jeho odbornost. Nicméně v tomto rozhovoru je řada velmi sporných a řada zcela mylných tvrzení.

Jako příklad mohu uvést

  • rychlost pro testování sedaček - ta není 64 km/h, ale 54 km/h,
  • informaci o možnosti použití isofixové sedačky v autě bez isofixu - to samozřejmě možné není,
  • neúplnou informaci o povinnosti vozit dítě v autosedačce (150 cm nebo 36kg),
  • zavádějící informaci o životnosti sedaček, nebo právě naprosto nepravdivou informaci, že pultík zatěžuje při nárazu tělíčko méně než pásy.


Další velmi pochybným sdělením je to, že test ADAC je tím nejlepším zdrojem informací o bezpečnosti dětských autosedaček. To skutečně není. Používá velmi zastaralou metodiku testování, některé druhy zkoušek nezahrnuje vůbec. Naopak přináší pro uživatele z hlediska bezpečnosti spoustu balastu a irelevantních dat. Proto pultíková sedačka může tento test vyhrát, i když v testu bezpečnosti obdrží i velmi podprůměrné hodnocení.

Co se týká pultíkových sedaček jako takových, odpovídal jsem zde již několikrát. Ale stručně shrnu jejich nedostatky. V první řadě na rozdíl od všech ostatních sedaček soustřeďuje pultík veškeré síly nárazu do měkké břišní krajiny. Je to jako když udeříte dítě přes bříško baseballovou pálkou. A druhý zásadní argument - <> Zhodnoťte sama, co uvidíte. Není to hezké...


Přejeme Vám krásný den,
Radek Čos a tým
www.centrumautosedacek.cz