Poutání pultíkem, pásy pětibodovými, tříbodovými. Proč bezpečné / nebezpečné?

Zodpovězené
10. únor 2020

Dobrý den,

prosím o vysvětlení, proč některé pultíkové sedačky jsou ohodnoceny v d testu nebo v adac jako bezpečné?

Případně prosím o důvěryhodný odkaz, proč jsou pultíkové sedačky nebezpečné. Zda to lze tvrdit opravdu o všech obecně.

V diskusích kolikrát rodiče upozorňují, že je na videu dítě v pultíkové sedačce špatně umístěné (např.video z blogu pěti švestek).
A dívala jsem se na Váš poslední odkaz na test z roku 2017 a zajímalo by mě, kdo to dělal.

Kdo je to Rogher Hsu, který příspěvek vložil?

Osobně sice máme pro mladšího protisměrnou sedačku na pásy (be safe), pro staršího už posměrnou, ale v pultíkové jezdí neteř, tak přemýšlím jestli to mám řešit.

Další otázka.....Od kolika let stačí už sedačka pouze s tříbodovým poutáním?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

důvody nebezpečnosti pultíkových sedaček jsem vysvětloval podrobně již mnohokrát, nedávno i zde. Nevím, jestli má smysl opakovat to znovu. Jde v podstatě o to, že celou sílu nárazu soustřeďuje taková sedačka do měkké břišní krajiny. A druhá věc je video (a není jediné), které ukazuje plný rollover test s pultíkem. Výsledek vidíte.
Roger Hsu je hlavní vývojář americké firmy Uppababy. Pracuje v oboru už skoro 40 let a patří k těm opravdu zkušeným.
Poutání tříbodovým pásem záleží čistě na Vás. Pokud v sedačce takový pás je, výrobce usoudil, že už není potřeba pětibod. Rozdíl je v tom, že vícebodový pás rozkládá zátěž na větší počet míst na těle a navíc lépe stabilizuje zadeček dítěte v sedačce. Takže je ideální například v sedačkách, kde má drobné dítě více místa (což samo o sobě není dobře). V protisměrné sedačce část zátěže při nárazu přebírá hlavová opěrka (tělo putuje spíše suvným pohybem proti ní a opře se ramínky nejen do pásu, ale i do podhlavníku). Takže pětibodový pás při přímém nárazu není úplně tím nejzásadnějším faktorem. Ale je důležitý ve chvíli, kdy náraz jde mimo osu a tělíčko by se mohlo posouvat někam do strany. Určitě je to dobrá věc, ale pokud v sedačce není, nemusíte se bát - je tomu tak po zralé úvaze výrobce.

Přejeme Vám krásný den,
Radek Čos a tým
www.centrumautosedacek.cz