Citlivost močového měchýře na dotek a neustálý pocit na záchod. Pomůžete, prosím?

Zodpovězené
5. říj 2022

Dobrý den,

je mi 22 let a dosud jsem byla zdravá a nikdy jsem nebyla vážně nemocná a imunitu jsem měla vždycky dobrou.

Všechno to začalo v červnu letošního roku, kdy jsem začala sexuálně žít s partnerem a hledala jsem vhodnou antikoncepci. Nejdřív jsem zkoušela prášky, ale ty mi z nějakého důvodu nedělaly vůbec dobře na žaludek. Gynekoložka mi poté nabídla dvě možnosti: vaginální kroužek anebo tělísko. Nejdřív jsem zvolila kroužek, ale ten mi taky nedělal dobře, byla jsem po něm hrozně náladová, celkově mi nebylo dobře a chodila jsem častěji na záchod (žádný jiný problem nebyl a nezhoršovalo se to).

Po měsíci jsme si s doktorkou řekly, že bychom tedy zkusily vysadit hormony a zavedla mi nitroděložní tělísko. Další den, když ta bolest trochu pominula, jsem si ale všimla tlaku na močovém měchýři a nutilo mě to neustále na záchod, a i když jsem byla na záchodě, tak se ten tlak nezměnil. Šla jsem za gynekoložkou a ta po vagináním ultrazvuku řekla, že je všechno v pořádku a že mam jít na urologii. Jelikož mě tento problem velice trápil z důvodu nepříjemnosti, šla jsem za dva dny na urologii, kde mi pak doktor prohlédl ultrazvukem břicho a sdělil, že je všechno v pořádku, vycévkoval mě (předtím, než jsem za ním šla jsem byla několikrát na záchodě, takže jsem tam skoro nic neměla) a po výsledcích sdělil, že je moč v pořádku.

Později jsem byla několik dnů nachlazená s hlenovitým kašlem a smrkáním, též mě bolely svaly a byla jsem hodně vyčerpaná. Jelikož moje symptomy ale přetrvávaly, rozhodla jsem se o vyndání tělíska, které jsem v sobě necelý měsíc měla, jelikož jsem si nevěděla rady. Symptomy se za pár dnů zlepšily, tak jsem myslela, že se to už dohojí, ale o tři dny později se to všechno vrátilo a já měla opět neustálý pocit plného/hodně citlivého močáku. Před pár dny jsem navíc chytla (týden a pár dnů po nachlazení) silný vodnatý průjem s bolestí celého těla, zimnicí a teplotou 37,8 °C.

Již si nevím rady, co si mám počít. Je to velmi limitující a velice nepříjemné, cítím ten močák jen co se hnu, nebolí, ale cítím jakoby byl citlivý. Byla jsem dneska ještě u praktické, aby mi vzala krev a udělala crp, které vyšlo s hodnotou 54. Dala mi tedy Biseptol.

Prosím Vás o radu či jakoukoliv pomoc nebo naději. Jsem z toho vážně psychicky na dně.

Celou dobu čtu o intersticiální cystitidě nebo hyperaktivním močáku a brečím, jelikož si nedovedu představit, že bych tohle zažívala celý život. Moc si přeji uzdravení a návrat do normálního života.

Děkuji

Dobrý den,

ta citlivost a nucení na močení bude velmi pravděpodobně „uretrální syndrom“ v rámci (anaerobní, tedy běžným způsobem nevykultivovatelné) bakteriální vaginózy/vaginitidy, velmi častý pro mladé dívky, které začaly pohlavně žít. Na to je nejlepší první pomoc Gynimun rapid. Pokud by ani tak nepřešlo, pak gynekolog a ATB na předpis. V tuto chvíli zapomeňte na intersticiální cystitidy a podobné horory. Kdybyste chtěla podrobněji probrat, napište mi na jiri.emmer@gmail.com a můžeme si domluvit telekonferenci.

Avšak ty Vaše horečky, průjmy, CRP je potřeba ještě vyšetřit – to by mohlo být (nebo spíš je) něco navíc.

Držím palce!

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň