Dlouhodobě vyšší CRP ve druhém trimestru. Jak dále postupovat, abych předešla závažnějším komplikacím?

Zodpovězené
1. led 2022

Vážený pane doktore,

obracím se na Vás s dotazem ohledně dlouhodobě zvýšeného CRP ve druhém trimestru těhotenství. Před měsícem jsem prodělala zánět močových cest (přeléčeno cefalosporiny) + nález v pochvě - střevní bakterie (nasazena vaginální probiotika a krém Vitagyn C). V té době bylo CRP mírně nad 40, poté došlo k poklesu, po dvou týdnech bylo CRP 20. Vzhledem k tomu, že jsem chtěla podstoupit vakcinaci proti covidu-19 třetí dávkou, pravidelně si CRP kontroluji a bohužel dochází co 14 dní nadále k elevaci (vakcinace tedy není možná).

Nyní (22. tt) je CRP 27,5 a obávám se, že bez nějaké intervence bude i nadále stoupat. Trpím chronickou sinusitidou (během těhotenství se horší), léky však kromě sprejů s mořskou solí neužívám (v těhotenství je velká řada léků kontraindikována). Navíc se opět opakují obtíže v poševní oblasti - pocit pálení, ale bez jakéhokoliv výtoku. Hygiena je po každém použití wc (omytí vodou). Mám velké obavy z možné postupující infekce, aby chronický zánět neohrozil plod a aby nedošlo k intrauterinnímu úmrtí, potratu či předčasnému porodu. Obvodní lékařka mi doporučila pouze pobyt na vzduchu, vyřadit ze stravy cukr a kvalitní spánek. Po příčině zvyšujícího CRP pátrat zatím nechce.

Prosím o doporučení, jak mohu dál postupovat, zda je vhodná konzultace v rizikové poradně v nemocnici a podobně, případně v jiné odborné ambulanci a jaké.

Ráda bych předešla závažnějším komplikacím, viz výše.

Děkuji

Dobrý den,

CRP je jen "marker" a není třeba ho snižovat (říká se tomu "léčit laboratoř") - zaměřme se na příznaky. Na poševní potíže bych užil Gynimun rapid ("první pomoc") a poté Gynimun intim (většina komplikací, ze kterých máte oprávněný strach, je dána vaginální dysmikrobií, takže doplnění vaginálních laktobacilů je logický protitah).

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň