Mykóza a přeléčení partnera. Je nutné přeléčit i muže, když ten absolutně žádné potíže nemá?

Zodpovězené
4. bře 2023

Dobrý den,

už několik měsíců se mi opakovaně vrací poševní mykóza. Nejím sladké, užívám probiotika, vyzkoušela jsem nespočet antimykotik i krémů, které mi pomohou jen na pár dní a zase je to zpátky.

Chci se zeptat, zda je nutné přeléčit i muže, když ten absolutně žádné potíže nemá?

Je to snad jediná věc, co jsem nevyzkoušela ke zlepšení stavu.

Popř. stačilo by jen, aby použil krém?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ne, přeléčit manžela je u mykózy zbytečné (stejně jako u vaginózy). Smysl by to mělo u pohlavně přenosných nemocí (včetně mycoplasmat apod.), ale ty Vám jistě vyšetřili s negativním výsledkem.

Ještě je dobré ověřit, jestli to, co máte, je opravdu čistá mykóza (dělal se MOP = mikroskop?). Kultivační nález nestačí (anaerobní bakterie nejdou běžně používanými metodami vykultivovat). Dále se jistě dlouhodobě vyplatí nějaká péče o mikroflóru, např. Gynimun trio...

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň