Opakované pálení pochvy. O co se může jednat?

Zodpovězené
28. bře 2023

Dobrý den,

už 5 měsíců mě trápí vaginální záněty. Ze začátku to byly bakterie - streptokok, pak se přidal stafylokok. Po 2,5 měsících léčení Macmirorem a následnými probiotickými kůrami mi pan gynekolog předepsal antibiotika. Ta na bakterie pomohla, ale objevila se mi mykóza. Ta se nezvládla vyléčit do teď (opakovaně tabletky Clotrimazol a mast Clotrimazol). Probiotika beru už dva měsíce každý den perorálně a po léčbě i vaginálně. K tomu dieta bez cukrů a bílé mouky. Intimní mýdlo používám 2-3 týdně, jinak se myju jen vodou a sprchový gel mám také bez parfemace. Teď nově jsem vyzkoušela femigel s teatree olejem. Jím kysané výrobky každý den.

Když už se vše zdálo být na dobré cestě, přišla menstruace a hned s první krví mi začalo neskutečné pálení pochvy i močení. Už mám druhého gynekologa, ale změna žádná.

Nemůže se jednat o jinou nemoc?

Popřípadě jaké vyšetření by mi měl gynekolog provést?

Zatím se točíme v kruhu stěrů (moč byla dva týdny zpátky negativní).

Partner se maže Clotrimazolem taky a máme už přes dva týdny sexuální abstinenci.

Mockrát děkuji.

Anna

Dobrý den,

bohužel toto se někdy děje. Vypadá to na bakteriální dysbalanc - nějakou smíšenou vaginitidu (bakterie aerobní i anaerobní). Otázka je, jak moc ta "mykóza" byla mykóza, když to vzniklo na antimykotiku (Macmiror je HLAVNĚ antimykotický) a nezabírají na to další antimykotika. To už asi dnes nezjistíme, ale to je jedno.

Pro "vaginální dyskomfort" bych udělal (dle platných doporučených postupů): MOP (mikroskop), čichový test (KOH), změření pH a náběry na pohlavně přenosné nemoci (mykoplasmy, chlamydie, atd atd). Samozřejmě nevím, kolik z toho jste poslední dobou měla (něco z toho není nutné dělat dokola). Očekávám nějakou nálož bakterií.

Zatím bych (do jednoznačného diagnostického nálezu) rozhodně už nedával žádnou další "anti" léčbu, nasadil bych na nějakou nemalou dobu Gynimun trio, minimálně 2 kapsle denně (to stejně bude spíše podpůrné a projeví se až za nějaký čas) - dodává vaginální kmeny a stimuluje (zejména slizniční) imunitu.

Držím palce a budu rád, když mi napíšete, jak se to dále vyvíjí a jestli Vám moje rady k něčemu byly (snažím se stále zdokonalovat...).

Můj e-mail je: jiri.emmer@gmail.com

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň