Opakované vaginální a močové infekce. Co byste mi poradil, prosím?

Zodpovězené
24. srp 2023

Dobrý den, pane doktore,

chtěla bych Vás požádat o radu. Je mi 33 let a mám roztroušenou sklerózu, tedy trvale užívám léky, které oslabují imunitu (Medrol a Tysabri). Již 4 roky trpím neustále se opakujícími vaginálními a následně i močovými infekcemi (kultivace z pochvy i moči - vždy E. Coli), které se objevují vždy, když jsem sexuálně aktivní, a to i přes úzkostné dodržování hygieny a všech doporučení. Preventivně se nechal vyšetřit i manžel na urologii (stěr z močové trubice - negativní). Problémy začnou vždy při jakémkoli pokusu sexuálně žít, i když nedojde k samotnému pohlavnímu styku.

Na gynekologii se vystřídalo několik lékařů, vždy předepíší Macmiror nebo Polygynax vaginálně a dle výsledků citlivosti z moči perorálně Amoksiklav, Biseptol nebo jiná antibiotika. Takto pořád dokola i 7x do roka. Minulou návštěvu u gynekologa mi vyšetřovali také MOP, výsledek negativní, ale téměř chyběly lactobacily.

Z volně prodejných preparátů jsem již vyzkoušela snad vše, co lze koupit. Dlouhodobě užívám zaváděcí probiotika Gynimun nebo perorálně Gynimun trio. Dále na doporučení gynekologa preventivně výplach Ginexid. Při problémech Canesbalance nebo boraxové globule. Většinou bez úspěchu a stejně se nevyhnu návštěvě u gynekologa a léčbě antibiotiky.

Byla jsem i na urologii, zde jsem dostala předepsaný Cotrimoxazol preventivně 1 tabletu půl hodiny po pohlavním styku. Bez většího úspěchu, navíc mi opakovaně vyšla z kultivace rezistence na toto antibiotikum, a tak jsem ho asi po čtvrt roce přestala užívat.

Z mé situace jsem již zoufalá. Tento problém mě velmi omezuje v osobním životě, ohrožuje manželství - již půl roku vlastně sexuálně nežijeme, navíc bychom se rádi snažili o dítě.

Předem velmi děkuji za radu a přeji hezký den.

Dobrý den,

to je samozřejmě nepříjemné.

Bude to chtít velkou dávku trpělivosti a úzkostlivou péči o vaginální mikrobiom (produkty z řady Gynimun).

Chcete-li probrat podrobněji (stálo by za to), napište mi na jiri.emmer@gmail.com a domluvíme si telefonát. Stejně bych se Vás ještě potřeboval vyptat na nějaké věci ohledně Vašeho zdraví.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň