Opakované záněty. Existuje preventivní kůra nebo léky, aby se již nevracely?

Zodpovězené
5. bře 2020

Dobrý den,

již od mládí se mi několikrát do roka opakují močové záněty. Na chvíli mi polevily po porodu, ale zase se vrátily naštěstí ne tak silné. Nyní mám antibiotika cca 3x do roka a asi v 6 případech mi pomůže lichořeřišnice.

A mám prosím dotaz. Existuje nějaká preventivní kůra nebo nějaké preventivní léky, aby se záněty již nevracely?

Doporučení (bavlněné prádlo, pitný režim, vymočení po styku, nepoužívání voňavých mýdel...) dodržuji.

A je prosím souvislost se záněty močového měchýře a gynekologickým zánětem?

Jak popř. řešit gynekologický zánět, který nastane a sám odezní?

Velice děkuji za Vaši odpověď a přeji Vám pěkný den!

Dobrý den,

odpovědi na Vaše otázky by vydaly na pěkně tlustou knihu, ale pokusím se telegraficky.

1) Trpíte tzv. RIMC (rekurentní infekt močových cest), který způsobuje bakterie UPEC (uropatogenní E.coli). To, že se záněty vracejí, je způsobeno schopností UPEC vytvářet UVNITŘ BUNĚK stěny močového měchýře jakési rezervoáry, na které nedosáhnou ani antibiotika. Další vzplanutí těchto ložisek je spíše otázkou času, provokuje to pohlavní styk.

2) Kúry existují, podává se 50-100 mg "antibiotika" nitrofurantoinu (Furolin) na noc MINIMÁLNĚ 6 měsíců (ale klidně také 1-2-3 roky), anebo lze totéž dělat s 2g D-manózy (Blokurima), což tělo mnohem méně zatěžuje.

3) Souvislost bakteriálního "nepořádku" ve vagíně se záněty močového měchýře existuje - ženy, které mají ve vagíně E.coli mají větší šanci, že jí tyto bakterie vlezou i do močového měchýře.

4) Gynekologický zánět lze řešit různě, nejlepší je asi univerzální léčba i prevence vaginálními laktobacily (Gynimun intim čípky a/nebo Gynimun dual perorální kapsle).

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň