Protahované gynekologické záněty. Mohla bych poprosit o postup, který jste mi před léty poradil?

Zodpovězené
13. čer 2023

Dobrý den,

před cca 4 lety jsem ve Vaší poradně našla řešení na můj neustále se po léčbě vracející gynekologický zánět. Od té doby se skutečně nevrátil. Chtěla jsem tento postup poradit i kamarádce, kterou trápí podobné potíže. Bohužel, nemohu si na přesný postup vzpomenout a tady v poradně to také nemohu najít, tak se na Vás obracím s prosbou, zda byste to tu mohl ještě jednou zopakovat.

Vaše rada spočívala v základní léčbě (7-10 dní) lokálně působícím antibiotikem - např. Macmirorem. Dál si nejsem vůbec jistá, ale asi se pokračovalo po dobu 7-10 týdnů tak, že se lokálně působící antibiotikum ještě vkládalo vždy jeden den v týdnu + asi 2x týdně vaginální probiotika.

Je to tak?

Moc Vám děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Dobrý den,

také si nepamatuji, co jsem Vám poradil, ale to zvládneme.

První by vždy měla být diagnostika, což znamená použití MIKROSKOPU (nestačí "koukání" a kultivace - tou nezachytíme anaerobní bakterie a ty jsou nejčastějším zdrojem potíží!!!).

Pokud jsme diagnostikovali bakteriální vaginózu (to jsou ty anaeroby a zhusta to bude zdroj potíží - ženy si většinou myslí, že to jsou kvasinky), použijeme klindamycin (až druhá možnost metronidazol). Pokud jsme diagnostikovali něco jiného (kvasinky, aerobní bakterie, ...), použijeme jiné "anti" léky (pokud jsou problémy opravdu infekční).

Po této "základní kúře" je (zejména u vracejících se potíží) velmi vhodné až nutné trpělivě pracovat na obnově vaginálních laktobacilů (obranná posádka vaginy). To znamená nasadit na dlouhodobé podávání perorálně např. Gynimun trio (1 kapsle denně s jídlem) a po ukončení antibiotika dát 1-2 balení Gynimun intim 1 kapsle denně na noc (ten potom lze také dlouhodoběji 1-2 kapsle týdně).

Kdybyste se ještě chtěla doptat nebo probrat po telefonu, klidně mi napište na jiri.emmer@gmail.com a domluvíme si telefonát.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň