Dlouhotrvající zánět po porodu. Co mi pomůže?

Zodpovězené
27. lis 2019

Dobrý den,

mám dlouhodobý zánět, který mi už opravdu ničí život.
Už v těhotenství jsem měla drobné záněty, má předchozí lékařka to příliš neřešila. Netušila jsem, že existují bakteriální záněty, proto jsem si na vše kupovala antimykotika. Někdy zabrala, jindy ne a problémy odezněly. Gynekoložka mi tvrdila, že nevidí žádné zarudnutí, tudíž problém není.
Po porodu se mi však rozjel šílený zánět sliznic v pochvě i vnějších sliznic. Pálení, svědění a bolest. Je to už 7 měsíců a ačkoliv vidím nějaké zlepšení, v zásadě mi nic nezabralo, lokální ani celková antibiotika, probiotika, prostě nic (a na Gynoflor jsem měla alergickou reakci, momentálně užívám Feminella hyalosoft asi týden a půl, zlepšení nepozoruji).
Po pár měsících jsem změnila gynekologa, který mě konečně léčí a dělá mi stěry, potvrdil zarudnutí sliznic. Nevychází mi kvasinky, ale bakterie jako e.coli, enterokok a streptokok. Dělali mi vyšetření na vše možné - chlamydie, pohlavní choroby...vše negativní, i moč v pořádku. Dle testů na alergie na kožním, nemám alergie a i podle imunologického vyšetření jsem ok.
Hygienu mám dobrou, myji se správně a buď jen vodou nebo mýdlem Saforelle. Po stolici se vždy umyji. Byla jsem i v proktologické poradně, kde vyloučili jakýkoliv problém v této oblasti, kvůli kterému by se mi mohla infekce dostávat do pochvy.
Můj stávající gynekolog se o mě sice stará podle mě dobře, ale jsem opravdu zoufalá z toho, že nic nezabírá. Nemám vracející se infekce, já mám to pálení a svědění opravdu každý den už 7 měsíců.
Podle mého gynekologa se vše spraví nástupem menstruace (přestala jsem kojit asi před měsícem a před dvěma měsíci jsem jeden den lehce zakrvácela, stejně tak před pár dny, tedy téměř po dvou měsících - jen pár kapek a jen jeden den).
Už nevím, co mám dělat, svého gynekologa považuji za profesionála a chci věřit tomu, že se vše s menstruací zlepší, ale po sedmi měsících jsem samozřejmě už zoufalá a hledám tedy druhý názor.

Myslíte si, že můj problém skutečně tkví v nedostatku estrogenu a s menstruací se spraví?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte tedy aerobní (nebo možná smíšenou) vaginitidu a souhlasím s Vaším panem doktorem, že menstruace (tedy "hormonální normalizace") může HODNĚ pomoci. Manžel tyto věci nikdy nepřenáší (to platí jen u kapavek, trichomonád, apod.). Zkusil bych zatím ještě intenzivně vaginální kmeny (GYNIMUN INTIM) - třeba více balení.

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň