Ureaplasma. Poradíte, prosím, co dělat?

Zodpovězené
24. čer 2022

Dobrý den,

v listopadu minulého roku jsem dostala ureaplasmu, vyléčila jsem ji Doxyhexalem, ale od té doby jsem měla výtoky, svědění a pálení. Dostávala jsem různé zaváděcí tobolky, prášky, ale nic nepomohlo. Od té doby jsem neměla pohlavní styk a minulý měsíc se mi znovu ureaplasma vrátila. Paní doktorka mi napsala znova Doxyhexal, ale pořád u mě přetrvává lehce zapáchající výtok bez svědění a pálení. Už jsem z toho zoufalá, nevím si rady.

Děkuji za rady.

Dobrý den,

ureaplasma je podle mých zkušeností velmi často "falešným viníkem" vaginálního dyskomfortu, když pravou příčinou je bakteriální vaginóza (BV). Anaerobní bakterie totiž nenajde gynekolog na stěru (musely by se kultivovat velmi složitě) a často neprovede mikroskopické vyšetření, kde má vše jako na talíři. Nicméně tím viníkem ureaplasma teoreticky může taky být.

A tady přichází druhý problém - na ureaplasmu, kterou máte na tom papíru, se nasadí ATB (klasicky doxycyclin, apod.), který kromě ureaplasmy "vymlátí" hlavně vaginální laktobacily a způsobí tak potíže ještě horší a trvalejší (bakteriální dysbalanci). Po jakýchkoli ATB, obzvlášť některých skupin (typicky chinolony, tetracykliny, ale bohužel klidně i po běžných penicilinech a cefalosporinech), je VELMI vhodné nasadit preventivně vaginální laktobacily (rozepíšu se dále).

Nový, opakovaný výskyt ureaplasmy (jako pohlavně přenášené infekce) pak může být dán buď současným nepřeléčením partnera (to je skoro jediná potvora, kde přeléčení partnera má smysl - často se to však zvytečně dělá u něčeho jiného) anebo tím, že partner novou ureaplasmu odněkud donesl (anebo - pro úplnost - i Vaším pohlavním stykem s někým jiným).

Vaše dnešní potíže jsou skoro jistě dané bakteriální vaginózou či smíšenou (aerobní i anaerobní) vaginitidou. Použijte 1-2 balení (podle stavu) Gynimun rapid jako "první pomoc" a pak Gynimun intim (="semínka laktobacilů") 1-2 balení. Dlouhodobě pak Gynimun intim 1 týdně a Gynimun dual aspoň co 3 měsíce 1 balení - to pro údržbu laktobacilární armády. Při menstruaci je velmi výhodné používat probiotické tampony Ellen (také semínka laktobacilů a během menstruace se nesmí do vaginy vkládat jiné čípky).

Jste evidentně mladá, sexuálně aktivní žena a takovéto potíže se prostě objevují (a často i vracejí) - proto je důležité se o své vaginální prostředí preventivně starat - na to jsou ta "semínka laktobacilů".

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň