Vaginální probiotika v těhotenství. Mohla jsem tím plodu nějak uškodit?

Zodpovězené
14. črc 2023

Dobrý den, pane doktore,

v minulosti jste mi již poradil, tak se na Vás obracím opět s dotazem. Poslední rok se mi snad neustále vracejí mykózy. Nyní jsem ve 13. tt a docela často zavádím vaginální tobolky Gynocaps, které mi zdá se pomáhají a považuji to za lepší než používání antimykotik. Můj ošetřujicí gynekolog mi používání probiotik schválil. Zaskočila mě ale paní lékárnice, která mi řekla, že bych je v těhotenství užívat neměla. Docela mě tím vyplašila, protože je zavádím opravdu často.

Mohla jsem tím plodu nějak uškodit?

Ke svému panu Dr. jdu až za 3 týdny, tak jsem z toho nervózní. Konkrétně jde o probiotika Gynocaps.

Děkuji za odpověď a také, že nám pomáháte.

Hanka

Dobrý den,

vaginální probiotika je potřeba užívat dle příbalového letáku. Tam se píše, že v těhotenství pouze po konzultaci s lékařem. V tomto smyslu Vás měla informovat Vaše lékárnice.

Vaginální infekce (nejčastěji bakteriální) a nebo jen dysmikrobie jsou v těhotenství poměrně časté a neprospívají vlastnímu těhotenství (hrozí horší prospívání, předčasný porod nebo i potrat). Vaginální probiotika (zejména obsahují-li opravdu vaginální kmeny, jako např. Gynimun intim) s touto věcí dokáží pomoci, a proto je lékaři často používají.

Miminku jste samozřejmě nijak ublížit nemohla.

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň