Vaginální zápach. Netušíte, o co by se mohlo jednat a jak dále pokračovat?

Zodpovězené
30. lis 2023

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o pomoc alespoň touto cestou.

Už cca 2 roky mám problém. Začalo to prvně vaginálním zápachem připomínající zdechlinu, aniž bych měla jakékoliv další příznaky. Po pár dnech jsem se rozhodla navštívit paní doktorku, která mi vzala vaginální stěry. Při další návštěvě mě informovala, že mám v sobě bakterii, která není přenosná pohlavně, ale vyskytuje se v hygienické kosmetice. Řekla mi, že nejvíce škody může způsobit sprchový gel, nebo také parfémované hygienické potřeby. Poté mi došlo, že jsem v té době opravdu sáhla po sprchovém gelu, se kterým jsem se umyla.

Jako první mi nasadila Clotrimazol, který mi ale nepomohl. Při další návštěvě jsem to paní Dr. řekla, ale jellikož jsem v té době byla čerstvé těhotná, řekla mi, že bakterie mě ani dítěti neublíží a že mi nemůže nasadit žádné jiné léky (kvůli těhotenství), takže mi momentálně může dát pouze Macmiror čípky, které mi bohužel ale taky nezabraly.

Celé těhotenství jsem tedy problém nijak neřešila a doufala, že se porodem vyčistím, opak je ale pravdou. Jelikož jsem po porodu měla jinou paní gynekoložku, s trvajícím problémem jsem došla k ní a vysvětlila kroky mé bývalé doktorky. Po odběru stěru ale vyšly všechny výsledky dobře a paní Dr. mi řekla, že se mohlo jednat o zánět po porodu.

Nějakou chvíli jsem ještě čekala, ale pak jsem se u ní objevila zase s trvajícím problémem. Výsledky stěru byly ale zase negativní. Momentálně už netuším, co víc pro to mužů udělat. Zápach mě stále trápí a sexuální život s partnerem je kvůli tomuto problému na bodu mrazu. Nic mě nesvědí, nepálí, nejsem zarudlá, jen mne trápí zápach a menší bílý, lehce pěnitý výtok. Nerada bych do sebe cpala různé gely, čípky, průplachy a podobné pomůcky, abych si spíše ještě více neuškodila.

Netušíte, o co by se mohlo jednat a jak dále pokračovat?

Děkuji

Dobrý den,

to by mohla být bakteriální vaginóza (=nejčastější vaginální infekce). Jedná se o anaerobní bakterie, které se neobjevují na kultivaci. Doporučuju mikroskopické vyšetření (někteří gynekologové ho neradi indikují, ale je to vyšetření dle aktuálních doporučených postupů), a pokud se to potvrdí, Váš gynekolog Vám nasadí příslušná ATB (nejčastěji klindamycin nebo metronidazol).

Přeji Vám hezký zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň