Nejí vše. Jak děti donutit více jíst?

Zodpovězené
27. únor 2022

Zdravím,

mám syna 4 roky a dceru 6 let, kteří jsou fakt děsně vybíravý v jídle. Je problém do nich dostat něco nového. Dcera už je s věkem lepší. Syn nejí skoro žádnou zeleninu, jen mrkev, okurku, ale že by si vzal papriku, rajče...ne. Pomazánky taky ne. Někdy už mám problém vymýšlet, co uvařit, udělat na svačinu.

Po sladkém se jen zapráší, ale po klasickém jídle ne. Stokrát je oba musím napomenout, ať jí, ať si naberou. Jí jak vrabci, prý že nemůžou, ale za ani ne hodinu dojdou, že mají hlad, spíše chuť. Moje nervy!!!

Jak děti donutit více jíst?

Zatím nám žádné zákazy nepomohly.

Poradíte, prosím?

Děkuji

Dobrý den,

zákazy opravdu nefungují a většinou ani jakékoliv jiné „nutící“ metody. Je naprosto normální, že děti většinou preferují sladké potraviny. Ve „sladkostech“ můžou být přidané látky, které dělají jídlo atraktivnější a navíc jsou tyto potraviny většinou jednodušší na zpracování oproti například masu nebo zelenině.

Zkuste nastavit řád jídel, který velmi dobře funguje na problém s uždibováním hlavního jídla, a pak mlsání, kde se dá. Nastavte režim hlavních jídle a svačin. Mezi těmito jídly kuchyň uzavřete, což tedy znamená, že děti nebudou mít přístup k žádným jiným potravinám. Mezi jídly by měla být ideálně tříhodinová pauza, nejméně však dvě hodiny. V periodě bez jídly se pak vyhněte i sladkým šťávám, které mají stejný vliv na apetit jako sladkosti.

Skladba jídla by měla být: bílkovina (maso, sója, ryby, oříšky, mléčné produkty, semínka,…) + komplexní sacharidy (rýže, kukuřice, vločky, pšenice, …) + ovoce nebo zelenina. V rámci sacharidů můžete zařadit i zmíněné sladkosti. A prezentovat je ne jako něco extra a speciálního, ale jako normální, přirozenou součást jídla stejně jako maso a zeleninu. Tuto sestavu jídla se snažte zajistit pro každé jídlo, protože například jenom banán nebo jogurt není svačina!

Pokud si nevíte rady, co dětem dávat, doporučuji si udělat opravdu podrobný seznam potravin, které jedí. Ideálně je rozřadit do kategorií: bílkoviny, komplexní sacharidy a ovoce a zelenina. Poté jednotlivé potraviny různě kombinovat.

Věřím, že zjistíte, že potravin, které vaše děti jedí, není tak málo. 🙂 A nezapomeňte na zlaté pravidlo, že pokud nechcete, aby děti jedly některé potraviny, tak je nemějte doma!

Hezký den a pevné nervy!

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz