Osmiletá dcera nechce jíst. Co byste prosím poradila?

Zodpovězené
27. únor 2022

Dobrý den,

mám osmiletou dceru, která váží 17,5 kg a měří cca 116 cm. Narodila se předčasně a již od narození má problémy s jídlem a s pomalým přibíráním. Jí poměrně málo a jen menší okruh jídel. Nejí například skoro vůbec pečivo, a tak vůbec nevím, co jí připravovat. Sama jsem si prošla jako dítě tím stejným, ale s tím rozdílem, že mě do jídla nutili a musela jsem vždy dojídat. Po čase jsem si k jídlu vytvořila naprostý odpor, proto jsem tuhle cestu u dcery razit nechtěla, ale říkám si, zda nakonec i touto cestou u dcerky nejít.

Co myslíte?

Je opravdu hodně hubená a já mám strach, aby její tělo nějak nestrádalo. Jen tedy podotýkám, zeleniny a ovoce jí poměrně hodně.

Předem moc děkuji za radu.

Dobrý den,

obtíže s prospíváním bývá u předčasně narozených dětí velmi časté. Bohužel mnoho z nich „z toho“ nevyroste.

Pokud má dcera v oblibě ovoce, zkuste do jídelníčku zařadit smoothie (můžete je dělat společně), do kterých přidáte výživově hodnotnější komponenty jako jsou obiloviny, semínka, oříšky apod. Pokud by vadila textura, je dobré tyto komponenty dopředu rozmixovat (například udělat „mouku“ z ovesných vloček a teprve ty do smoothie přimíchat nebo použít hladká oříšková másla). Také zkuste do jídelníčku zařadit více obilninových kaší.

Nevím, zda-li jste vedení v nějaké poradně, ale v tomto případě bych doporučila vyhledat nutričního terapeuta (ne poradce!), který by se podíval na skladbu jídelníčku a poradil lépe s jeho změnami. U dětí jsou komplexní sacharidy velmi důležité, a pokud vaše dcera nejí pečivo, tak přirozeně může mít právě v této skupině živin nedostatek. Skutečnost, že jí ovoce a zeleninu je skvělé z pohledu příjmu vitamínů, minerálů a vlákniny. Nicméně tyto potraviny jsou typické pro svou nízkou kalorickou hodnotu a vyšší sytící schopnost.

Nucení bych v tomto případě opravdu nedoporučovala, obzvlášť v tomto věku. Dříve by Vám to možná (opravdu jen možná!) prošlo, ale nyní se obávám, že by to byl jen recept na zhoršení vztahu k jídlu. Pravděpodobně pro vás obě! 😔

Hodně štěstí a pevné nervy!

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz