Syn, 3,5 let, nechce nic jíst. Máte prosím nějakou radu, co dělat?

Zodpovězené
27. únor 2022

Dobrý den,

syn, 3,5 let, nechce nic jíst. Do 1,5 let jedl vše, obědy, ovoce s jogurtem, rohlík, sýr, někdy si dal i párek, šunku. Jednoho dne nesnědl oběd, tak říkám prostě nechce, nemá chuť. Jenže od té doby dodnes ho nesní, a nejenom oběd, přestal jíst vše, jediné, co sní jsou Tvaroháčky, Bobíky, Termixy, toď vše. Maximálně ještě sní hranolky, někdy opečený toust, kolečko okurky.

Řešili jsme několikrát s doktorkou, ta nám poradila různé sirupy na podporu chuti, bohužel nepomohly. Byli jsme v poradně, taky bez úspěchu. Myslela jsem si, tak i paní doktorka, že s nástupem do školky se rozjí, když uvidí ostatní děti, že taky papají. Bohužel ne, oběd dostane a jen lžičkou pomíchá v polévce, ale nedá ji do pusy. Doma to samé, dostane před sebe jídlo, ale ani se ho nedotkne. Nejí ani žádné sladkosti, prostě je nechce, neláká ho to. Už si nevíme rady. 😔

Děkuji

Dobrý den,

pokud je takto výrazně zúžený jídelníček, většinou sirupy nezaberou. Ty fungují maximálně pro zvýšení množství snědeného jídla a se školkou je to tak 50:50. Někdy modelace chování ostatních dětí funguje jako zázrak a někdy také vůbec ne. Mám pocit, že u dětí je to tak ale ve všem 🙂.

Píšete, že se jídla ani nedotkne. Zkuste začít tam. Přestaňte ho nutit / přesvědčovat / podporovat k ochutnání a zaměřte se na to, aby se potraviny dotkl. Pokud zvládnete jeden prst (šťouchnutí), můžete se posunout na dva prsty (ať potravinu někam přendá), pak můžete jídlo přiblížit k pusince a třeba do ní fouknout, nebo dát mezi zuby a vyprsknout. Hrajte si s jídlem tak, aby dítě získalo pozitivní zkušenost s jídlem!

Děti se učí hrou, a přestože je to někdy brané jako tabu – „s jídlem se přeci nehraje“ – je to ten nejlepší způsob, jak dítě motivovat k jakékoliv činnosti – v tomto případě k jídlu!

V každém případě nepřestávejte nabízet (= servírovat, ne ptát se) široký repertoár jídel a potravin. Snažte se potraviny nemíchat (ať se navzájem nedotýkají), a i když chcete nabídnout například rohlík s lučinou – nabídnete kousek rohlíku a vedle toho hromádku lučiny. Je daleko větší pravděpodobnost, že dítě jedno nebo druhé vezme na milost!

Do jídla ho nenuťte, to nikam nepovede. Pokud máte pocit, že na to nestačíte, vyhledejte odbornou pomoc.

Hodně štěstí a pevné nervy!

Jitka

tel.: +420 792 309 830
web: www.skolapapani.cz
mail: jitka@skolapapani.cz