Nosítko pro 4 měsíční miminko tak, aby se dívalo vpřed. Je toto nošení zdravotně nezávadné?

Zodpovězené
21. únor 2019

Dobrý den,

obracím se na vás s dotazem, týkajícím se vhodného nosítka. U prvního dítěte jsem nosítko nepotřebovala, u druhého nastal asi čas, kdy ho sem tam budu potřebovat (ne pravidelné nošení, jen příležitostné, cca 2x do měsíce), nosit bych chtěla cca do 1 roku. Líbí se mi, když miminko může koukat dopředu, ale všude "mě od toho odrazují". Přiznám se, že nemám žádné zkušenosti, ani ho nikdo v okolí nepoužívá, tak nevím, jaké nosítko pořídit a zda je nošení vpřed (dítě kouká do prostoru) nějak zdravotně závadné. Poradíte prosím?

Moc děkuji. M.

Dobrý den,

přirozenou potřebou malého človíčka je kontakt, nošení je to co jej uklidňuje, naplňuje, dodává mu klidu a pohody. Při nošení cítí tep našeho srdce, teplo, objetí, klid a my jako rodiče mu tuto potřebu rádi naplňujeme. Po porodu, je však samozřejmé, že i my jako matky se potřebujeme dostat do formy a zpevnit opět své svaly, které růstem bříška povolily a tak bolest v zádech je tedy častá. Nošením dětí v šátcích či nosítkách si vlastně můžeme od bolesti pomoci, právě z důvodu toho, že nás nutí chodit vzpřímeně, srovnat se a zapojit tak i své břišní a zádové svaly. Oporou v šátku či nosítku, docílíme volných rukou jak k činnosti, tak ale uvolníme i tlak na trapézové svaly a budeme se cítit lépe. Nošení nám tak bude příjemné a pohodlné.

Vhodných nosítek pro nošení dětí je dnes celá řada. Ale všechny vhodná nosítka se vyznačují především tím, že nošení čelem ven nepodporují. Pro zdravé nošení je třeba, aby dítko bylo ve správné pozici a ta je vždy čelem k mamince. Je to jednak proto, aby se miminko mohlo přitulit k hrudi maminky či tatínka, jakmile cítí únavu, chce spinkat atd. a jednak pro správnou pozici kyčlí, zádíče , aby byla docílena kulatá zádíčka a nožky tvořící písmeno M. Dítě tak může přirozeně posilovat své svalstvo, koukat kolem sebe, ale vždy se může před okolním světem schoulit. Dítě neumí zpracovávat tolik vjemů jako my dospělí, a tak koukání do prostoru, navíc v pozici absolutně nevyhovující pro jeho zádový i břišní aparát mu může škodit a přehlcovat jej.
Dále je nezanedbatelný komfort nosicího člověka. Kdy ergonomická nosítka jsou vytvořena tak, aby rozložila dobře váhu jak na bederním pásu, tak kvalitní zádovou opěrkou i ramenními popruhy. Klokanky umožnující nošení čelem vpřed jsou šity jinak a váha pak zůstává na ramenou a trapézech, navíc nelze dítě k sobě dostatečně přitáhnout, a tak je v podstatě více zavěšeno, než že by mu zádová opěrka byla skutečnu oporou.

Kvalitní ergonomická nosítka najdete například zde: https://www.isatky.cz/ergonomicke-nositko/

Pro správný výběr je ideální možnost si nosítka vyzkoušet, což můžete buď v některých podpůrných mateřských centrech ve svém okolí nebo na některých srazech a akcích pořádaných ve vašem okolí FB skupinkami.

Přeji dobrý výběr a mnoho pronošených chvil,
Silvie

mail: vivina@seznam.cz
www.moisha.cz
www.isatky.cz
www.bejbacek.cz