Musí otec dceři (19) platit dále výživné, když nebude studium navazovat na předchozí obor?

Zodpovězené
30. led 2024

Dobrý den,

můj přítel platí jeho dceři výživné, ale tenhle rok bude ukončovat studium a vylezlo z ní, že by možná šla ještě na jinou školu, protože obor, co bude mít vystudovaný, ji nebude v praxi bavit resp. se jí nechce ještě pracovat. Přítel si myslí, že když jí nebude studium navazovat na předchozí obor, zaniká mu tím vyživovací povinnost.

Nevíte, jak to tedy je?

Zkoušela jsem hledat, ale přesně na tohle téma jsem nic nenašla.

Děkuji

Dobrý den,

jde o to, zda dcera chce navštěvovat školu se stejným stupněm vzdělání, nebo bude své vzdělání navyšovat. Pokud chce například jen studovat druhou střední školu, záleží na tom, jak rozhodne soud. Pokud chce jít ze střední školy na vysokou školu, nárok na výživné stále má.

Pokud tedy bude dcera jen pokračovat na stejném stupni školy a tím si bude záměrně prodlužovat dobu vzdělání, doporučujeme, aby šel otec k soudu a tam soud rozhodne, zda bude v placení výživného pokračovat, nebo výživné zruší. Pokud jde dcera na vyšší stupeň školy, povinnost otce platit výživné nezaniká.

Přeji Vám hezký den,
Andrea Viznerová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441